Telefony towarzyszą nam każdego dnia. Jedno urządzenie – dziesiątki funkcji i setki możliwości. Dawniej służyły tylko do głosowej komunikacji na odległość. Obecnie oprócz komunikacji, wykorzystujemy je do wielu innych zadań. Między innymi do korzystania z Internetu, robienia zdjęć, nagrywania filmów, słuchania muzyki etc.
Powszechnie przyjęte zostało, iż Alexander Graham Bell jest wynalazcą telefonu. W 1876 roku szkocki naukowiec zaprezentował swój pomysł w biurze patentowym w Kanadzie. W tym samym czasie, Elish Gray również zgłosił własny pomysł na telefon.
Kolejne lata to sądowa walka obu wynalazców o oficjalne stwierdzenie, kto jest ojcem telefonu. Po długiej batalii sądowej, na mocy prawa uznano, że to Alexander Bell jest konstruktorem pierwszego telefonu.
Warto jednak cofnąć się o 20 lat i przyjrzeć postaci Antoniego Meucciego. Włoski malarz, spędzający całe dnie w warsztacie w piwnicy potrzebował kontaktu ze swoją ciężko chorą żoną, która całe dnie spędzała na pierwszym piętrze domu. Meucci skonstruował prototyp urządzenia do komunikacji na odległość, aby być w ciągłym kontakcie z małżonką.
W 1860 roku zdecydował się nawet na opublikowanie artykułu na temat wynalazku w nowojorskiej gazecie. Jednak ówczesny koszt opatentowania projektu wynosił 250 dolarów (w tamtych czasach to bardzo dużo). Ze względu na problemy finansowe Meucci nie doprowadził do rejestracji pomysłu. Z tego właśnie powodu powszechnie za wynalazcę telefonu uznawany jest Aleksander Graham Bell.
Urządzenia, o których mowa wyżej nie mają wiele wspólnego ze współczesnymi
telefonami. Te pierwsze pojawił się w latach 60. XX wieku. Były rozmiarów walizki o wadze 40 kilogramów i wartości samochodu. Natomiast pierwszy telefon komórkowy był bardziej poręczniejszy. Ważył tylko 2 kilogramy, a rozmiarem łudząco przypominał cegłę.
Pierwszy smartfon, choć taką nazwą się wtedy nie posługiwano, powstał w 1992 roku. Simon był światową innowacją wypuszczoną przez firmę IBM. Urządzenie było dotykowe i posiadało dodatkowe funkcje. Były to notatnik, kalkulator, kalendarz i poczta e-mail.
Obecny telefon komórkowy ma bardzo niewiele wspólnego z jego prototypem. Firmy zajmujące się produkcją smartfonów rozpoczęły niekończący się jak dotąd wyścig, o jak najbardziej udoskonalone urządzenia, których funkcje są nieograniczone.