Były chłopak ciągle coś od Ciebie chce? To może być stalking!

Ex-chłopak lub była dziewczyna, znajomy z pracy, współlokator, a nawet patologiczny krewny. Za stalkingiem mogą stać różne osoby, a każdy z nas może paść ofiarą tego groźnego zjawiska. Warto więc wiedzieć czym jest i jak się bronić przed tą formą nękania.

Umieszczenie byłego chłopaka w tytule tekstu nie jest przypadkowe. Statystyki wskazują bowiem, że najczęściej za stalinkg odpowiadają młodzi mężczyźni, a zjawisko w większości związane jest z brakiem akceptacji dla zakończenia związku. Tym samym grupą najsilniej narażoną na owe zagrożenie są kobiety. Nie oznacza to jednak braku sytuacji odwrotnych lub sprawstwa niezwiązanego z wcześniejszymi relacjami emocjonalnymi. Zawsze natomiast stalking jest groźny dla ofiary.

Mówimy bowiem o przemocy emocjonalnej polegającej na swoistej inwazji jednej osoby na prywatność drugiej. Oczywiście owa ekspansja odbywa się bez zgody – stąd mowa o sprawcy i ofierze jest całkowicie uzasadniona.

Stalking to forma uporczywego nękania rodzącego strach u osoby obdarzonej uwagą, której wcale nie oczekuje. I choć pozornie większość czynów stalkera nie jest groźna i zwykle nie ma nawet cech przestępstwa, to kluczowa okazuje się ich częstotliwość, która rodzi poważne skutki. Emocje towarzyszące takiej sytuacji stają się bowiem skrajnie negatywne i rujnują życie ofiary, destabilizując jej psychikę, ale też uderzając w życie osobiste czy zawodowe.

W praktyce stalking polega często na pukaniu do drzwi, głuchych telefonach (niekiedy w nocy), wysyłaniu wiadomości SMS lub e-mail, regularnym obserwowaniu profilów ofiary w mediach społecznościowych, śledzeniu jej w drodze do pracy, do szkoły lub na inne aktywności, odwiedzeniu jej w zakładzie pracy czy na zajęciach, ofiarowaniu prezentów, robieniu zdjęć i nagrywaniu materiałów video wbrew woli osoby wziętej przez stalkera na celownik. Sposobów nękania jest jednak znacznie więcej i ciężko wymienić wszystkie. Warto natomiast zauważyć, że odmianą zjawiska jest również podszywanie się pod ofiarę w sieci, co może godzić w jej życie osobiste, zawodowe, ale też finanse.

Takie zdarzenia mające miejsce regularnie i często rodzą strach, który paraliżuje i może spowodować porzucenie szkoły lub pracy, a nawet targnięcie się na własne życie.

Ofiara nękania nie jest jednak bezbronna – po jej stronie stoi polskie prawo. Warto mieć bowiem świadomość, że stalking to przestępstwo.

Problemu zaś nie należy bagatelizować z powodu pozornej błahości czynów, gdyż ich skutkiem mogą być ciągnące się latami trudności natury emocjonalnej. Dodatkowo niekiedy sprawcy okazują się osobami cierpiącymi na choroby psychiczne co powoduje, że w określonych sytuacjach mogą stanowić większe zagrożenie niż zazwyczaj (dlatego też zgłoszenie problemu odpowiednim organom można rozpatrywać jako korzystne i dla nich – umożliwi im rozpoznanie problemu i podjęcie leczenia). W pierwszej kolejności należy jednak troszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

W tym celu warto zbierać wszystkie dowody stalkingu. Wręczenie kwiatów czy zamówienie prezentu z przesyłką nie jest bowiem samo w sobie przestępstwem. Aby udowodnić, że mówimy o stalkingu – wielowątkowej praktyce paraliżującej życie ofiary – trzeba zaprezentować wymiarowi sprawiedliwości szerszy zbiór dowodów.

Warto ponadto – szczególnie w sytuacji łagodnej formy stalkingu – jednoznacznie i wprost powiedzieć prześladowcy, że nie życzymy sobie kontaktu z nim w żadnej formie. Niestety w wielu przypadkach takie działanie może okazać się nieskuteczne. Dlatego też następnym koniecznym krokiem działania jest całkowite i konsekwentne zerwanie wszelkich relacji zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, w tym zablokowanie numeru telefonu prześladowcy, ochrona prywatności w sieci czy nieodbieranie niezamówionych przesyłek itp. oraz wspomniane wyżej dokumentowanie nękania i zgłaszanie przypadków na policję. Przydatne może okazać się także uczestnictwo w grupach wsparcia oraz poinformowanie bliskich o wystąpieniu problemu – pomoc osób mających podobne doświadczenia, a także wsparcie rodziny i przyjaciół mogą okazać się niezbędne w wytrzymaniu emocjonalnego napięcia tworzonego przez osaczającego. Warto także sięgać po pomoc prawników i psychologów.

W końcu – gdy zgromadzimy dowody potwierdzające np., że wyczekiwanie pod mieszkaniem z kwiatami nie jest romantycznym uniesieniem, a niechcianym nękaniem, a więc psychiczną przemocą – wymiar sprawiedliwości będzie mógł ocenić działania stalkera. Wtedy też w grę – oprócz zakazu zbliżania się do ofiary czy kontaktowania się z nią – wchodzi kara pozbawienia wolności do lat 3. Gdy zaś z powodu uporczywego osaczania osoba nękana targnie się na swoje życie – co niestety też się zdarza – przestępcy grozić może nawet 10 lat odsiadki. Dodatkowo ofiara skalkingu ma prawo wnosić o materialne wynagrodzenie krzywd na mocy Kodeksu cywilnego.

Należy też zawsze pamiętać, że osoba nękana nie zawiniła i nie powinna czuć wyrzutów sumienia z powodu chorobliwej uwagi, jaką poświęca jej stalker. To z nim jest problem i to jego zachowanie musi ulec zmianie. Ofiara nękania ma natomiast po swojej stronie prawo, liczne instytucje gotowe udzielić pomocy oraz bliskich, którzy wysłuchają i będą towarzyszyć w przechodzeniu przez ów trudny czas. I warto sięgać po pomoc – nim będzie za późno!

Michał Wałach

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

II zjazd Akademii Samorządu za nami!

Drugi zjazd Akademii Samorządu 2023/2024 zakończony. Po raz drugi słuchacze z całej Polski spotkali się  na projekcie organizowanym przez Centrum im. Władysława Grabskiego. Początki...

Polak potrafi czyli Uniwersytet Jagielloński z sensacyjnym odkryciem!

Innowacyjna metoda rozpoznawania bakterii oraz grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych, opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest pierwszą na świecie pod względem szybkości. Wykorzystując...

Krakowski licealista rozchwytywany przez amerykańskie uczelnie

Michał Lipiec, uczeń krakowskiego V LO im. Witkowskiego w zeszłym roku zdobył trzy medale podczas międzynarodowych olimpiad. To jednak tylko ułamek jego sukcesów, które...

Bilety na mecze Polaków wyprzedane!

Po awansie Reprezentacji Polski na Euro 2024 byliśmy świadkami bardzo szybkiej sprzedaży biletów. Wielu fanów czuje się pokrzywdzonych. Polacy jako ostatni, po ekscytującej serii rzutów...

Kontrowersyjna koszulka reprezentacji Niemiec, koncern Adidas zabrał głos w tej sprawie!

Na koszulkach Reprezentacji Niemiec z numerem 44 zauważono podobieństwo do nazistowskiego symbolu SS. Adidas, UEFA i DFB nie widzieli nic niestosownego!  Mimo że do Euro...

(WIEM) Po co nam edukacja? Odpowiada dr hab. Klaudia Cymanow- Sosin

Czym jest edukacja, jakie są jej cele, jak budować relacje i skutecznie się komunikować. O tym wszystkim w ramach serii Warsztatów Innowacyjnej Edukacji Medialnej...

Studia za granicą. Jak się przygotować i jakie korzyści dają?

Marzysz o studiowaniu za granicą? Chcesz poszerzyć swoje horyzonty, nauczyć się nowego języka i zanurzyć się w innej kulturze? Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże...

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – porady dla młodych poszukujących pracy

Stoisz na progu dorosłości i właśnie wysłałeś swoje CV na wymarzoną pozycję. Gratulacje, to pierwszy krok do kariery marzeń! Ale co dalej? Rozmowa kwalifikacyjna...