Były chłopak ciągle coś od Ciebie chce? To może być stalking!

Ex-chłopak lub była dziewczyna, znajomy z pracy, współlokator, a nawet patologiczny krewny. Za stalkingiem mogą stać różne osoby, a każdy z nas może paść ofiarą tego groźnego zjawiska. Warto więc wiedzieć czym jest i jak się bronić przed tą formą nękania.

Umieszczenie byłego chłopaka w tytule tekstu nie jest przypadkowe. Statystyki wskazują bowiem, że najczęściej za stalinkg odpowiadają młodzi mężczyźni, a zjawisko w większości związane jest z brakiem akceptacji dla zakończenia związku. Tym samym grupą najsilniej narażoną na owe zagrożenie są kobiety. Nie oznacza to jednak braku sytuacji odwrotnych lub sprawstwa niezwiązanego z wcześniejszymi relacjami emocjonalnymi. Zawsze natomiast stalking jest groźny dla ofiary.

Mówimy bowiem o przemocy emocjonalnej polegającej na swoistej inwazji jednej osoby na prywatność drugiej. Oczywiście owa ekspansja odbywa się bez zgody – stąd mowa o sprawcy i ofierze jest całkowicie uzasadniona.

Stalking to forma uporczywego nękania rodzącego strach u osoby obdarzonej uwagą, której wcale nie oczekuje. I choć pozornie większość czynów stalkera nie jest groźna i zwykle nie ma nawet cech przestępstwa, to kluczowa okazuje się ich częstotliwość, która rodzi poważne skutki. Emocje towarzyszące takiej sytuacji stają się bowiem skrajnie negatywne i rujnują życie ofiary, destabilizując jej psychikę, ale też uderzając w życie osobiste czy zawodowe.

W praktyce stalking polega często na pukaniu do drzwi, głuchych telefonach (niekiedy w nocy), wysyłaniu wiadomości SMS lub e-mail, regularnym obserwowaniu profilów ofiary w mediach społecznościowych, śledzeniu jej w drodze do pracy, do szkoły lub na inne aktywności, odwiedzeniu jej w zakładzie pracy czy na zajęciach, ofiarowaniu prezentów, robieniu zdjęć i nagrywaniu materiałów video wbrew woli osoby wziętej przez stalkera na celownik. Sposobów nękania jest jednak znacznie więcej i ciężko wymienić wszystkie. Warto natomiast zauważyć, że odmianą zjawiska jest również podszywanie się pod ofiarę w sieci, co może godzić w jej życie osobiste, zawodowe, ale też finanse.

Takie zdarzenia mające miejsce regularnie i często rodzą strach, który paraliżuje i może spowodować porzucenie szkoły lub pracy, a nawet targnięcie się na własne życie.

Ofiara nękania nie jest jednak bezbronna – po jej stronie stoi polskie prawo. Warto mieć bowiem świadomość, że stalking to przestępstwo.

Problemu zaś nie należy bagatelizować z powodu pozornej błahości czynów, gdyż ich skutkiem mogą być ciągnące się latami trudności natury emocjonalnej. Dodatkowo niekiedy sprawcy okazują się osobami cierpiącymi na choroby psychiczne co powoduje, że w określonych sytuacjach mogą stanowić większe zagrożenie niż zazwyczaj (dlatego też zgłoszenie problemu odpowiednim organom można rozpatrywać jako korzystne i dla nich – umożliwi im rozpoznanie problemu i podjęcie leczenia). W pierwszej kolejności należy jednak troszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

W tym celu warto zbierać wszystkie dowody stalkingu. Wręczenie kwiatów czy zamówienie prezentu z przesyłką nie jest bowiem samo w sobie przestępstwem. Aby udowodnić, że mówimy o stalkingu – wielowątkowej praktyce paraliżującej życie ofiary – trzeba zaprezentować wymiarowi sprawiedliwości szerszy zbiór dowodów.

Warto ponadto – szczególnie w sytuacji łagodnej formy stalkingu – jednoznacznie i wprost powiedzieć prześladowcy, że nie życzymy sobie kontaktu z nim w żadnej formie. Niestety w wielu przypadkach takie działanie może okazać się nieskuteczne. Dlatego też następnym koniecznym krokiem działania jest całkowite i konsekwentne zerwanie wszelkich relacji zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, w tym zablokowanie numeru telefonu prześladowcy, ochrona prywatności w sieci czy nieodbieranie niezamówionych przesyłek itp. oraz wspomniane wyżej dokumentowanie nękania i zgłaszanie przypadków na policję. Przydatne może okazać się także uczestnictwo w grupach wsparcia oraz poinformowanie bliskich o wystąpieniu problemu – pomoc osób mających podobne doświadczenia, a także wsparcie rodziny i przyjaciół mogą okazać się niezbędne w wytrzymaniu emocjonalnego napięcia tworzonego przez osaczającego. Warto także sięgać po pomoc prawników i psychologów.

W końcu – gdy zgromadzimy dowody potwierdzające np., że wyczekiwanie pod mieszkaniem z kwiatami nie jest romantycznym uniesieniem, a niechcianym nękaniem, a więc psychiczną przemocą – wymiar sprawiedliwości będzie mógł ocenić działania stalkera. Wtedy też w grę – oprócz zakazu zbliżania się do ofiary czy kontaktowania się z nią – wchodzi kara pozbawienia wolności do lat 3. Gdy zaś z powodu uporczywego osaczania osoba nękana targnie się na swoje życie – co niestety też się zdarza – przestępcy grozić może nawet 10 lat odsiadki. Dodatkowo ofiara skalkingu ma prawo wnosić o materialne wynagrodzenie krzywd na mocy Kodeksu cywilnego.

Należy też zawsze pamiętać, że osoba nękana nie zawiniła i nie powinna czuć wyrzutów sumienia z powodu chorobliwej uwagi, jaką poświęca jej stalker. To z nim jest problem i to jego zachowanie musi ulec zmianie. Ofiara nękania ma natomiast po swojej stronie prawo, liczne instytucje gotowe udzielić pomocy oraz bliskich, którzy wysłuchają i będą towarzyszyć w przechodzeniu przez ów trudny czas. I warto sięgać po pomoc – nim będzie za późno!

Michał Wałach

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Darmowe studia do zdobycia! Wydłużono termin składania prac w konkursie „Dom Kopernika”

Termin składania prac w konkursie "Dom Kopernika", zorganizowanym przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, został przesunięty na 10 marca. Organizatorzy zapraszają wszystkich ambitnych młodych ludzi,...

Praca przyszłości, czyli jak zaprojektować swoją drogę zawodową? Nowy raport Biura Analiz Centrum Grabskiego

Jakie zawody znikną, jakie staną się "trendy"? Co warto studiować by nie martwić się o pracę w przyszłości? Które specjalności będą szczególnie dobrze płatne,...

Sztuczna inteligencja jako pomoc w nauce języków obcych – jak uczniowie i nauczyciele wykorzystują AI?

W dzisiejszych czasach naukę języka angielskiego dzieci rozpoczynają od najmłodszych lat. Jako lingua franca język ten jest niezbędny dla swobodnej komunikacji za granicą i...

Nowa kartka w piłce nożnej! Zmiany tuż tuż


W niedalekiej przyszłości będziemy świadkami kolejnej piłkarskiej rewolucji. Międzynarodowa Rada Piłki Nożnej chce wprowadzić nową sędziowską kartkę o kolorze niebieskim. Czemu ma służyć? Poniżej...

Wypij kawkę w towarzystwie kota, czyli kocie kawiarenki

W ostatnim czasie wielką popularność zyskują kocie kawiarnie, gdzie w towarzystwie miauczących czworonogów można wypić kawkę, herbatkę i zjeść coś słodkiego. Inicjatywa zrodziła się w...

Jak e-sport stał się polem do hazardu dla młodych graczy

Gry komputerowe nie są już tylko formą rozrywki, ale również sposobem na zarabianie pieniędzy. Znaczący wzrost popularności skinów do gier, zwłaszcza takich tytułów jak...

Jeśli posiadasz te monety z czasów PRL-u jesteś bogaty! 

Czy zastanawiałeś się kiedyś co ze starymi monetami z czasów PRL-u, którymi płacili nasi rodzice i dziadkowie?  Jeśli jesteś ich posiadaczem, to może oznaczać, że...

Kilka zdań o pokoleniu Z i „Gangu Albanii” czyli mądry Polak po szkodzie?

W ostatnich dniach spora część internautów oraz mediów emocjonowała się skandalicznym zachowaniem muzyka, znanego szerszej publiczności jako „Popek”. Jego ordynarny występek został zarejestrowany na...