Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat liczba osób deklarujących się jako wierzący zmalała z 94 do 84 procent. Znaczny spadek zanotowała także grupa wyznawców praktykujących regularnie — grono to zmniejszyło się z blisko 70 do niemal 42 procent. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej.
22 sierpnia ukazały się wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS pt. „Dlaczego Polacy odchodzą z Kościoła”. Praktyki religijne porzucają najczęściej mieszkańcy większych miast (37 proc.), a także częściej młodsi, niż starsi (38 proc. wobec 13 proc.). Dodatkowo wyniku pokazują, iż to osoby z wyższym wykształceniem częściej porzucają dotychczasową sumienność w kwestii wiary.
Powodów odpływu wierzących wśród Polaków możemy doszukać się w wielu sferach otaczającego nas świata. Ankietowani wymieniali m.in.: brak wiary, brak potrzeby oraz kontrowersje związane z Kościołem. Wśród tych ostatnich respondenci wymieniali afery pedofilskie, nadmierne angażowanie się w politykę, a także przesadzone zabieganie o pieniądze.
Wśród najmłodszej grupy badanej, tj. w wieku od 18 do 24 lat, najczęstszym powodem niechodzenia do świątyni jest brak wiary lub utożsamianie się z agnostycznym podejściem do życia. Taką deklarację przedstawiło około 30 proc. najmłodszych badanych. Z kolei drugą najczęściej pojawiającą się odpowiedzią (23 proc.) był „brak potrzeby”. Dopiero na trzecim miejscu znalazły się kontrowersje związane z instytucją Kościoła, za takim powodem opowiedziało się około 20 proc. badanych z tej grupy. Dla porównania, ten powód był najczęściej wybierany przez respondentów od 45 do 54 lat.
Z raportu CBOS-u wynika także, iż młodzi porzucają wiarę raczej samodzielnie, a nie dlatego, że wychowali się w rodzinie niepraktykującej.
„Zdecydowana większość niepraktykujących uczniów (78%) wcześniej chodziła do kościoła, a ci, którzy nigdy nie uczestniczyli w mszach i nabożeństwach stanowią jedną piątą (22%) — pisze w raporcie prof. Mirosława Grabowska, dyrektorka CBOS-u.
Autorzy sondażu wskazują, że odpowiedzi raczej nie różnią się wśród przedstawicieli różnych płci. Mężczyźni częściej otwarcie deklarują brak wiary, a kobiety częściej wskazują na powody zdrowotne i wiek. W podobny stopniu mężczyźni i kobiety krytykują instytucję Kościoła (odpowiednio 12 i 13 proc.).
/GGO/
Foto: zdjęcie poglądowe/zrzut z ekranu/Youtube.com