Emotikony stanowią integralną część naszego życia, używamy ich niemal codziennie w rozmowach przez internet. Co jednak mówi o nas częste używanie poszczególnych emotikonek?
-Wysłanie określonych emotikonek przez piszących wiadomości, sporo mówi na temat ich osobowości – mówi psychiatra specjalizujący się w relacjach międzyludzkich, doktor Mimi Winsberg.
– Częste wysyłanie płaczącej emotikony jest oznaką neurotyczności. Ludzie o znacznym poziomie neurotyzmu, w szczególności spięte, wybierają przesadną mimikę płaczących emoji, wysyłają odwróconą buźkę albo taką z krzyżykami w oczach. Często odczuwają oni niepokój, gniew i cechują się wyraźną drażliwością – mówi dr Winsberg
Z kolei osoby ekstrawertyczne często wysyłają emotikony z kciukiem w górę oraz „puszczaniem oczka”. – Niektórzy mogą się zaskoczyć, ale osoby ekstrawertyczne na ogół wysyłają mniej emotikonek niż introwertycy – wyjaśnia uczony.
Specjalista podkreślił także wagę istoty rozmowy oraz bliskości. „Emotikony nie budują komunikacji, a są tylko wytworem tworzącym pozorny dialog. Korzystanie z nich jest prostsze i często pomocne, ale nie powinno się zastępować nimi całkowicie słowa pisanego – dodaje dr Winsberg.
Jak poznać kłamcę pisząc na komunikatorze?
Pisząc z kimś na komunikatorze nie jest łatwo zorientować się, że mamy do czynienia z kłamcą. Jesteśmy przecież zupełnie pozbawieni komunikatów niewerbalnych.
Doktor Winsberg mówi, że osoba szczera często pisze „ja” i „mnie”. Z kolei ktoś kto kłamie, dystansuje się od tego, co pisze. Często zupełnie unika korzystania z zaimka.