Dziś, widok osoby czytającej książkę jest dość rzadkim widokiem. Za normę uznawany jest widok ludzi ze smartfonami w dłoniach – zanurzających się w wirtualnym świecie, scrollujących media i pochłaniających informacje po omacku.
Nie doceniamy tradycyjnych źródeł wiedzy, na przykład takich jak książki. Niezwykle często zapominamy o korzyściach płynących z czytania, a niewątpliwie jest ich bardzo wiele.
Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo i uwrażliwia. Dodatkowo pozwala odpocząć od nadmiaru niebieskiego światła, którego dostarczamy codziennie, korzystając ze smartfonów, tabletów czy laptopów.
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów pozwalających wydłużyć listę przeczytanych pozycji literackich. Oto kilka z nich:
1. Nie wyznaczaj sobie zbyt ambitnych celów – one mogą Cię przytłoczyć i podświadomie wywrzeć przymus, który nie jest zachęcający. Zacznij od małych kroków i systematycznie zwiększaj założenie.
2. Czytanie jako nawyk – może to być poranek, wieczór lub czas poświęcany na jazdę do lub z pracy. Niech będzie to strona lub dwie dziennie. Z czasem taki system sprawi, że czytanie stanie się Twoją codzienną rutyną.
3. Więcej tytułów równolegle – nie ograniczaj się do czytania tylko jednej pozycji literackiej w jednym czasie. Mieszaj i dobieraj książki odpowiednio do swoich warunków czasowych. Na przykład, kiedy masz kwadrans, przeczytaj krótkie opowiadanie lub kilka wierszy.
4. Nie zmuszaj się – dobieraj gatunki i tytuły pod siebie. Nie musisz czytać książek ambitnych lub tych będących “na czasie”. Czytanie ma sprawiać przyjemność.
5. Zrezygnuj z internetowych treści – często treści publikowane w Internecie nie są szczególnie interesujące i nastawione są na zasięgi. Dlatego warto zastąpić wyrywkowe pochłanianie treści w sieci na przeczytanie chociaż jednej strony książki.
6. Audiobooki też są OK – jeżeli nie masz warunków na czytanie książki w wersji papierowej to zastąp ją audiobookiem.
Miłego czytania!