Młodzi Polacy coraz częściej odczuwają wypalenie pandemiczne, które wiąże się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
„Pandemia COVID-19 wiąże się z długotrwałą ekspozycją na nowe i stosunkowo trwałe stresory jak zagrożenie zdrowia, izolacja, niepewność co do kolejnych fal i nowych wariantów koronawirusa. Funkcjonowanie w warunkach takiego chronicznego stresu pandemicznego może powodować rozwój syndromu wypalenia podobnego do wypalenia zawodowego, co potwierdziły nasze badania” – mówi dr Marcin Moroń z Instytutu Psychologii UŚ.
Badania zostały przeprowadzone wiosną 2021 – czyli rok po wybuchu pandemii. Marcin Moroń dodaje, że w badaniach wskazano powiązanie objawów wypalenia pandemicznego z symptomami depresyjnymi i lękowymi. Co zaskoczyło badaczy? Chodzi o fakt, że rok po rozpoczęciu pandemii nadal nasilony jest sposób reagowania młodych na rzeczywistość, który utrzymuje się nadal, co wynika z kolejnych prób wykonanych w październiku i grudniu.
Badania przeprowadzono na grupie 431 osób. Wśród badanych znaleźli się uczniowie szkół średnich i młodzi dorośli. Wynik badania wskazuje, że 8-10 proc. ma problem z wypaleniem pandemicznym.
„Główne objawy, które zaobserwowaliśmy, to pogorszenie obrazu siebie, pogorszenie poczucia sprawstwa. Te osoby emocjonalnie czują się smutne, bezradne, pozbawione nadziei” – mówi dr Moroń.
Dr Marcin Moroń wskazuje, że były to badania przesiewowe i zawierają one margines błędu, jednak średnio 10 proc. młodych boryka się z wypaleniem pandemicznym i jest to „alarmujący wskaźnik”.
Moroń dodaje, że „przyjęty próg określenia klinicznie istotnego poziomu wypalenia pandemicznego oparto na występowaniu nasilonych objawów depresyjnych i lękowych ujętych wspólnie”.
Z badań UŚ wynika także, że odporność psychiczna wspiera zdolność do powracania do równowagi psychicznej po pandemii. Ważna jest także inteligencja emocjonalna – zdolność rozumienia swoich reakcji emocjonalnych i odpowiedniego ich regulowania.
Wyniki badań zespołu dr Marcina Moronia zaprezentowano w magazynie Current Psychology. Opublikowano w nim polską wersję narzędzi pomiarowych, które służą do oceny stresu pandemicznego i wypalenia pandemicznego.