Internet i jego nieustający rozwój stanowi nieodłączny element współczesnego świata. Jego fenomen bierze się z możliwości nabywania informacji z ogromnej liczby źródeł w każdym czasie oraz dzielenia się nimi na unikatową jak dotąd skalę.
Wszystkie te, na pierwszy rzut oka, pozytywne aspekty Internetu, mogą jednak przeistoczyć się w realne zagrożenia, które dotyczą każdego użytkownika w cyberprzestrzeni. Szybkość i ilość rozpowszechnianych treści w sieci jest przytłaczająca. Jesteśmy nimi wręcz bombardowani. Takie warunki sprzyjają manipulowaniu informacjami, zniekształcaniu przekazu oraz tworzeniu fake newsów. Wszystko to składa się na szeroko pojętą dezinformację.
Jak możemy przeczytać w Kodeksie Dobrych Praktyk: dezinformacja może być dowolnym przekazem tekstowym lub audiowizualnym, który jest rozpowszechniany w sposób świadomy lub nieświadomy i oddziałuje negatywnie na odbiorców. Działania szkodliwe mogą wpływać na zmianę opinii, decyzji czy ugruntowanie określonego światopoglądu. Dezinformacja dotyka także sfery wiedzy, postaw osób lub całych grup społecznych. Treści dezinformacyjne mogą doprowadzić do podjęcia określonych działań lub ich zaniechania.
Jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne ze względu na mechanizmy, którymi się posługuje. Podobnie jak fake newsy, dezinformacja ma szokować i wpływać na emocje odbiorców. Tak nacechowany przekaz znacznie zwiększa szanse na to, iż daną treść “podasz dalej”, stając się przy tym nośnikiem nieprawdziwych narracji w sieci.
Weryfikacja napływających do nas treści jest bardzo trudna, ponieważ granica pomiędzy opinią a faktem bardzo często zostaje zatarta. Targani silnymi, często sprzecznymi emocjami przy ogromie napływających do nas treści, często zapominamy o ich sprawdzeniu, co w tej kwestii wydaje się być kluczowe.
Zweryfikowanie wszystkich napotkanych informacji jest wręcz niemożliwe, jednak wystarczy dosłownie chwila, aby sprawdzić dany przekaz poprzez wyszukanie źródła danego zdarzenia. Takie postępowanie uchroni nas przed funkcjonowaniem w świecie zbudowanym na manipulacji i kłamstwie.
Szerzej na ten temat poczytasz w Kodeksie Dobrych Praktyk, który powstał w celu przeciwdziałania zjawisku dezinformacji: https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/kodeks-dobrych-praktyk/4991,Kodeks-Dobrych-Praktyk.html