Od połowy kwietnia br. na terenie Sudanu trwają walki między rządowymi Siłami Zbrojnymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Reagowania. Trwający od miesiąca konflikt doprowadził do śmierci około tysiąca osób. Jednocześnie setki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy. Według szacunków około 700 tysięcy Sudańczyków zostało przesiedlonych, a kolejne 200 tysięcy opuściło terytorium państwa. Z problemem nie mogą sobie poradzić nie tylko władze w Chartumie. Organizacja Narodów Zjednoczonych również apeluje o wsparcie finansowe.
„Minął miesiąc od rozpoczęcia konfliktu, niezliczona liczba osób znajdujących się na terenie Sudanu pozostaje w przerażeniu, a ci którzy uciekli za granicę, potrzebują pomocy, nierzadko znajdując się w miejscach, do których dostęp jest trudny (…) Osoby niosące pomoc humanitarną ciężko pracują, aby zareagować, ale musimy – po raz kolejny – wezwać kraje i podmioty posiadające środki, aby zintensyfikowali działania i zapewnili zasoby, dzięki którym będziemy mogli pomóc ludziom, którzy stracili wszystko” – poinformował Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców Filippo Grandi.
W związku z krytyczną sytuacją na terenie państwa ze stolicą w Chartumie, Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej partnerzy zaapelowali o pomoc finansową w wysokości 3 miliardów dolarów. W ramach planowanego wsparcia ONZ poszerzy dotychczasowe działania zarówno w zakresie bezpośredniej pomocy humanitarnej dla Sudańczyków, jak i pomagania uchodźcom. Głównym kierunkiem przymusowej emigracji są kraje sąsiadujące, takie jak Czad, Egipt, Sudan Południowy czy Etiopia.
„Dziś 25 milionów osób, ponad połowa populacji Sudanu, potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony. To najwyższa taka liczba, jaką kiedykolwiek widzieliśmy w tym kraju” – powiedział szef biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej Ramesh Rajasingham (OCHA).
Poszerzony plan reagowania humanitarnego skupi się na szybkim zwiększeniu ilości wody, żywności, a także urządzeń sanitarnych. Ponadto ONZ planuje wzmocnić ochronę prześladowanych mieszkańców Sudanu. Jednocześnie, wsparcie finansowe ma pomóc organizacji w holistycznym niesieniu pomocy, także w miejscach, gdzie toczą się zacięte walki.
Sudan od lat boryka się z problemami wewnętrznymi. W 2019 r. w wyniku zamachu stanu funkcję prezydenta przestał pełnić rządzący od 1989 roku Umar al-Baszir. Dwa lata później doszło do kolejnego zamachu. Niestety po upływie kolejnych dwóch lat Sudan znów pogrążył się w tragicznej sytuacji trwającej aż do dziś.
/JKI/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com
Źródła: unocha.org, pap.pl, wikipedia.org.