Wraz z powrotem nauczania zdalnego zostaliśmy ponownie przykuci do naszych domowych biurek. Nie da się uniknąć siedzącego trybu życia przy ograniczonej mobilności i ogromie pracy do szkoły lub na studia. Co zatem zrobić, by uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych takiego stanu rzeczy?
Rozwiązywaniem tych problemów zajmuje się ergonomia, czyli nauka o przystosowywaniu narzędzi do potrzeb i możliwości człowieka. Takim narzędziem jest również krzesło, na którym spędzamy znaczną część naszego czasu. Co prawda na wczesnych poziomach edukacji była mowa o podstawowych zasadach poprawnego siedzenia, ale z moich obserwacji wynika, że mało kto zaimplementował je na stałe do swojego życia. Warto je więc przypomnieć.
Przede wszystkim, dobrze jest wybrać krzesło o regulowanej wysokości. Jeśli takiego nie mamy należy dobrać takie, na którym nasze stopy będą dotykać na płasko podłoża przy zgięciu kolan pod kątem 90 stopni. Kręgosłup z kolei powinien być w pozycji wyprostowanej i przylegać do oparcia fotela – w tym celu należy usiąść w nim głęboko. Należy zadbać o to, by głowa była wyprostowana, a klatka piersiowa lekko wysunięta do przodu. Jeśli oparcie nam nie podtrzymuje pleców, warto wspomóc się np. poduszką. Poza tym dobrze, by ręce znajdowały się na podłokietnikach, tym samym układając się w pozycji prostej. Nie można zapomnieć też o biurku, które naturalnie powinno być na takiej wysokości, by dało możliwość siedzenia przy nim w sposób ergonomiczny.
Nie da się niestety siedzieć w idealnej pozycji przez cały czas. Nawet, jeśli stosujemy się do powyższych zaleceń, koniecznym jest wdrożenie kilku zdrowych nawyków.
Po pierwsze, należy regularnie wstawać od biurka by się przejść. Można podejść do okna, kuchni, łazienki, wykonać parę ruchów i głęboko odetchnąć. Dzięki temu nasz kręgosłup zachowuje swoje naturalne krzywizny. Dobrym sposobem, by o tym nie zapomnieć, jest ustawienie sobie przypomnień – co pół godziny lub godzinę.
Bardzo istotnym jest również podejmowanie aktywności fizycznej. Choć trudno zacząć ćwiczyć w warunkach domowych, naprawdę jest to wyzwanie dające ogrom korzyści. Przy regularnym trenowaniu mięśni o wiele łatwiej uniknąć bóli i schorzeń.
Kiedy jednak już dopadną nas bóle, metodą pozbycia się ich, oprócz wprowadzenia w życie powyższych sugestii, są ćwiczenia. W Internecie można znaleźć wiele sposobów na rozciągnięcie pleców i zadbanie o nasze zmęczone mięśnie. Daje to ogrom ulgi i pomaga efektywnie pracować. Kilka z ćwiczeń można znaleźć tu:
https://www.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/kregoslup/rozciaganie-plecow-proste-cwiczenia-rozciagajace-miesnie-plecow-aa-2DEd-S5jq-pn5P.html
źródło:
https://fizjoarena.pl/jak-poprawnie-siedziec-w-pracy/