We wtorek 12 lipca Rada Unii Europejskiej przyjęła ostatnie akty prawne, umożliwiające Chorwacji wprowadzenie nowej waluty. Dotychczasowa kuna chorwacka zostanie zastąpiona przez euro, Wejdzie ono do obiegu od 1 stycznia 2023r. Kochany przez Polaków kraj bałkański będzie dwudziestym państwem Unii Europejskiej, który dołącza do strefy waluty europejskiej.
– Chciałbym pogratulować ministrowi Zdravkowi Mariciowi i całej Chorwacji, która przystępuje do strefy euro jako jej dwudziesty członek. Przyjęcie euro to nie wyścig, ale odpowiedzialna decyzja polityczna. Chorwacja z powodzeniem spełniła wszystkie wymagane kryteria gospodarcze i od 1 stycznia 2023 r. zacznie używać euro — wspomina minister finansów Zbyněk Stanjura, który jako reprezentant czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej docenił dotychczasowe działania chorwackich władz w ramach Unii. Z kolei rząd Republiki Chorwacji przekonują, iż wprowadzenie euro ustabilizuje sytuację gospodarczą, przyciągnie potencjalnych inwestorów, a także obniży stopy procentowe. Niektórzy obawiają się jednak, że zmiana waluty pogorszy warunki rodzimego rynku, poprzez wzrost inflacji, która na ten moment wynosi około 7%. Przyjęcie Chorwacji do strefy euro wieńczy proces silnej integracji ekonomicznej tego państwa z Europejskim Bankiem Centralnym.
Pozą samą decyzją o wprowadzeniu euro, Rada ustanowiła też oficjalny kurs wymiany, który odwzorowuje aktualną sytuację kuny w mechanizmie kursowym. Przelicznik ten został ustalony następująco: 1 euro to 7,53450 kuny. Dodatkowo już od 5 września tego roku chorwackie punkty handlowo-usługowe będą musiały podawać ceny zarówno w kunach, jak i euro, a także będą zobligowane do przyjmowania opłat w walucie europejskiej.
Przyłączenie Chorwacji do grona państw euro powoduje, iż tylko siedem członków Unii Europejskiej pozostaje przy swojej walucie. Są to: Szwecja, Dania, Węgry, Bułgaria, Czechy, Rumunia i oczywiście Polska.
/GGO/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com