Polka dokonała przełomu związanego z produkcją zielonego wodoru. Dr Ewa Wierzbicka z Wojskowej Akademii Technicznej uzyskała wodór z elektrokatalizy wody przy pomocy światła.
Odkrycie może zostać zastosowane w procesie produkcji wodoru z wody, dzięki wykorzystaniu światła. Znaczącą rolę odegrał tutaj materiał — membrany z nanoporowatego tlenku tytanu wypełnione złotymi nanodrutami, które umożliwiły szybsze przejście ładunków elektrycznych między atomami.
Przypomnijmy, że zielony wodór, to taki którego nie pozyskujemy z nieodnawialnych źródeł energii, a możemy wytworzyć przy znikomym lub zerowym śladzie węglowym przy pomocy energii słonecznej.
— W porównaniu do komercyjnie stosowanego procesu elektrolizy – w badanej przeze mnie metodzie zapotrzebowanie na energię elektryczną, która musi zostać dostarczona do układu, jest znacznie mniejsze dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, co z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia jest bardzo korzystne — mówi dr Wierzbicka.
Badaczka chce udoskonalić metodę, stosują m.in. inne metody syntezy materiałów, by zwiększyć wydajność produkcji zielonego wodoru z energii słonecznej.
źródła:
WAT