Chiny chcą zneutralizować potencjalnie niebezpieczną dla naszej planety planetoidę 2020 PN1. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) przygotowuje misję, której celem ma być uderzenie w planetoidę w taki sposób, by zmienić jej trajektorię lotu, aby w przyszłości nie uderzyła w Ziemię. Eksperyment zaplanowany jest na 2026 rok.
Jest to w pewnym stopniu odpowiedź na działania amerykańskich naukowców. W ubiegłym roku NASA wysłała w kosmos misję DART – Double Asteroid Redirection Test. Za wysłanie jej na orbitę była odpowiedzialna firma SpaceX należąca do Elona Muska. W trakcie misji sonda ma doprowadzić do kolizji, czyli uderzenia kinetycznego w księżyc Dimoprhos, krążący wokół planetoidy Didymos. Zgodnie z założeniami na do tego dojść już we wrześniu tego roku. Jeżeli eksperyment się powiedzie, to dzięki wykorzystaniu impaktora kinetycznego będzie to wyjątkowa szansa na przetestowanie technologii, dzięki którym w przyszłości (miejmy nadzieję) Ziemia uniknie kolizji z obiektami, których orbity przechodzą zbyt blisko orbity naszej planety.
Z kolei naukowcy z Chin chcą zmienić kurs lotu planetoidy 2020PN1 dokonując uderzenia kinetycznego. Jej średnica to aż 40 m, a w przyszłości mogłaby stanowić dla Ziemi zagrożenie. Jak chcą to zrobić?
Szczegóły na jego temat zostały ujawnione w chińsko-języcznym wykładzie Long Lehao, głównego projektanta rakiet Long March. Impaktor i orbiter obserwacyjny zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Long March 3B. Pierwszy z nich uderzy w kosmiczny obiekt, a drugi pozwoli śledzić jego zachowanie. Urządzenia mają dotrzeć do celu w ciągu kilku miesięcy od startu misji, która planowana jest na 2026 rok.
Chiny bardzo poważnie podchodzą do tematu obrony planetarnej. W środkowych Chinach (dokładnie w Chongqing) rozpoczęto już budowę największego na świecie obserwatorium „China Fuyan”. Ma ono składać się z dwudziestu anten o średnicy od 25 do 30 metrów. Z ich pomocą naukowcy będą prowadzili obserwacje asteroid i pozostałych kosmicznych obiektów w promieniu aż 150 milionów kilometrów od Ziemi! Ma to być najdalej sięgający system radarowy na świecie.
/GGO/
Foto: zrzut z ekranu/ Youtube.com