Otwarcie polskich serc wobec Ukraińców brutalnie zaatakowanych przez rosyjskich barbarzyńców ewidentnie poprawiło relacje między oboma narodami. I choć nadal wiele spraw wymaga wyjaśnienia, to życzenia złożone naszej Ojczyźnie 15 sierpnia przez władze Ukrainy oraz żołnierzy tego kraju pokazują, że jesteśmy na najlepszej drodze do zgody.
Po ataku Rosji na Ukrainę Polacy pokazali się z jak najlepszej strony. Pomijając głośny w sieci, ale realnie nic nieznaczący margines związany z patologicznymi środowiskami niechętnymi wobec Ukraińców, cały naród dokonał – i nadal dokonuje – wielkich dzieł. Polskie domy otworzyły swoje drzwi na uciekających przed dramatem wojny Ukraińców, a Polacy nie szczędzili grosza, by pomóc potrzebującym. Szacuje się, że na ten cel osoby prywatne wydały od 9 do 10 miliardów złotych. Ponadto blisko 16 miliardów złotych na pomoc Ukraińcom wydało państwo polskie. Rzeczpospolita i jej władze angażują się także w dostarczanie broniącej się Ukrainie uzbrojenia oraz prowadzą ofensywę dyplomatyczną na tym polu.
Ukraińcy w obliczu dramatu wojny zobaczyli, na kogo mogą liczyć. Niezależnie bowiem od różnic językowych każdy naród wie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Po rosyjskiej agresji stosunki Polski i Ukrainy uległy poprawie. I dotyczy to nie tylko pustych deklaracji, ale także relacji między ludźmi. Przekłada się to na politykę, piękne gesty i autentyczną przyjaźń narodowych liderów.
Co prawda wiele osób liczyło, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 11 lipca zabierze głos w sprawie rzezi wołyńskiej i przeprosi za zbrodnię, która kładzie się cieniem na stosunkach między narodami. Tak się niestety nie stało. Nie da się jednak wykluczyć takich słów w przyszłości. Obserwowany obecnie trend w pojednaniu narodów pozwala żywić nadzieję w tej sprawie.
Bardzo wyraźnie kierunek pojednawczy objawił się natomiast 15 sierpnia – w dniu Święta Wojska Polskiego, który to dzień uznawany jest za symboliczną datę zwycięstwa Polski nad bolszewicką Rosją w bitwie warszawskiej (w rzeczywistości walki trwały kilka dni). Strona ukraińska złożyła bowiem naszej Ojczyźnie piękne życzenia.
Na Twitterze życzenia po polsku napisał Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. W tekście czytamy: „Wszystkiego najlepszego dla naszej zaprzyjaźnionej Polski i Wojska Polskiego! Nasi ludzie dobrze wiedzą, że Siły Zbrojne są gwarancją niepodległości państwa i wolności narodu. Za wolność naszą i waszą!”. Polityk we wpisie oznaczył prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz polskiego ministra obrony wicepremiera Mariusza Błaszczaka.
Wszystkiego najlepszego dla naszej zaprzyjaźnionej Polski i Wojska Polskiego! Nasi ludzie dobrze wiedzą, że Siły Zbrojne są gwarancją niepodległości państwa i wolności narodu.
Za wolność naszą i waszą!@AndrzejDuda@mblaszczak pic.twitter.com/Ap3lX0eydP— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) August 15, 2022
Wideo z interesującym przesłaniem nagrał ukraiński żołnierz z wojsk desantowo-szturmowych. Złożył on życzenia z okazji rocznicy zwycięstwa nad „czerwoną” Rosją oraz podkreślił wspólnotowy charakter tej rocznicy. W owej bitwie Polska miała bowiem sojusznika – była nią Ukraińska Republika Ludowa (Armia Czynna Ukraińskiej Republiki Ludowej). W tym kontekście podkreślił dzisiejsze wsparcie Polski dla Ukrainy.
Ukraińskie życzenia z wojsk desantowo-szturmowych na dzień polskiej Wiktorii z 1920 roku. pic.twitter.com/cEFQdo9Uqd
— Mariusz Cielma (@MariuszCielma) August 15, 2022
Prawdziwym hitem są natomiast życzenia złożone po polsku przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Tak! Po polsku! Nie było to bowiem nagranie w języku ukraińskim z polskimi napisami ani wpis w języku polskim. Zełenski mówił w naszym języku – i nie było to jedno zdanie, ale kompletna, dłuższa wypowiedź. Występował na tle flagi Ukrainy oraz Polski. To warto zobaczyć na własne oczy!
Składam najszczersze życzenia Polskim przyjaciołom, sojusznikom, siostrom i braciom z okazji Święta Wojska Polskiego!
Tylko razem możemy skutecznie obronić wolności i suwerenności naszych państw dla przyszłych pokoleń.
Razem jesteśmy silniejsi!
Chwała Polsce! Chwała Ukrainie! pic.twitter.com/Pk94vWZCDV— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 15, 2022
Widząc reakcję Ukrainy na polskie święto nie sposób nie zgodzić się z Wołodymyrem Zełenskim, że obecnie oba kraje osiągnęły najlepsze stosunki w historii. A zarazem przeszły do tego długą drogą. Są jednak rzeczy, które nadal wymagają naprawy, jednak widząc pozytywne zmiany można być dobrej myśli.
Michał Wałach