Ile kosztują studia? To pytanie jest niezwykle złożone. Większość polskich żaków teoretycznie nie płaci bowiem za samą edukację, ale na „koszty życia” w przypadku studentów składają się m.in. koszt wynajmu akademika lub mieszkania (pokoju), koszt dojazdów, pomocy edukacyjnych czy wreszcie jedzenia. To zresztą nie wszystko. Jak wygląda to w konkretnych kwotach, na przykład w odniesieniu do studentów niestacjonarnych?
Oczywiście można wydać różne sumy, ale dzięki raportowi „Portfel Studenta 2024” opracowanemu przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich poznaliśmy konkretne sumy.
Wnioski z badania pokazują, ze kwoty potrzebne studentom wciąż rosną, ale dynamika ich przyrostu spada. Średniio statystyczny student wydaje ok. 4 tysięcy złotych miesięcznie. Ze wspomnianego raportu wynika, że dokładnie suma ta to 3951,56 zł miesięcznie. Jeszcze sześć lat temu było to o 2000 zł mniej.
Na potrzeby badania Warszawski Instytut Bankowości przyjął symulację dla typowego studenta trzeciego roku ekonomii z Wrocławia. Autorzy raportu przyjęli założenie, że kształci się on w trybie niestacjonarnym w związku z rozpoczęciem pracy zawodowej w wymiarze całego etatu. Nasz student mieszka wspólnie z kolegą w dwupokojowym mieszkaniu, mając do dyspozycji własny pokój oraz przestrzeń wspólną. Odległość od kluczowych miejsc (praca, uczelnia) to do 30 minut.
Oczywiście można studiować w mniejszych ośrodkach, szukać innych rozwiązań logistycznych i mieszkaniowych, nie zmienia to jednak faktu, że jak wynika z opisywanego raportu studiowanie wciąż sporo kosztuje.
/ir/
Za: bankier.pl
Foto|: zrzut z ekranu/Youtube.com
—
Tekst powstał w ramach realizacji zadania „Centrum Edukacji i Mediów – Dom Edukacji Medialnej”. Sfinansowano go ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2023 PROO1.
—
Dom Edukacji Medialnej (DEM) to projekt, który został sfinansowany ze środków pochodzących z budżetu państwa (Ministerstwo Edukacji i Nauki) w ramach programu pn. „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. W Domu Edukacji Medialnej odbywają się m.in. spotkania edukacyjne z udziałem młodych ludzi. W ramach funkcjonującego mini-studia nagraniowego są tworzone filmy o charakterze edukacyjnym oraz odbywają się spotkania i wywiady z gośćmi specjalnymi o tematyce edukacyjnej, patriotycznej, historycznej, medialnej i społecznej.