26 maja w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Spotkania z Historią. Tym razem uczniowie uczestniczący w inicjatywie Centrum im. Władysława Grabskiego poznali dzieje II RP. Co ważne, prelegent zdecydowała się przekazać młodzieży wiedzę w innowacyjny sposób!
Podczas Spotkania z Historią w Wysokiem Mazowieckiem prelegent Agnieszka Roszkowska-Bogucka wygłosiła wykład na temat sytuacji społecznej i gospodarczej II Rzeczypospolitej. Wśród tematów nie zabrakło problemu inflacji, reformy Grabskiego, wojny celnej, wielkiego kryzysu oraz budowy COP i portu w Gdyni.
Mówiąc o wykładzie należy jednak odnotować, że prelegent zdecydowała się zastosować także inne metody dydaktyczne – aktywizujące i innowacyjne: narzędzia TIK takie jak Jigsaw Planet, AnswerGarden czy kahoot. Warto bowiem podkreślić, że nauczyciel przygotowujący lekcję ma do wyboru różne sposoby przekazania uczniom materiału.
Tym razem uczniowie nie musieli więc wyłącznie słuchać wykładu, a w ruch poszły nawet telefony. Tak! Okazuje się bowiem, że jeśli nauczyciel wie, jak dobrze korzystać z dobrodziejstw techniki, to nawet smartfony mogą stać się jego sojusznikiem! Mowa o metodzie Jigsaw Planet, która w tym przypadku polegała na układaniu przez uczniów wirtualnych puzzli tworzących mapę II Rzeczpospolitej.
W przestrzeni cyfrowej odbyła się także burza mózgów oraz quiz, a Spotkanie z Historią w Wysokiem Mazowieckiem zakończyła część artystyczna. Uczniowie prezentowali zmiany, jakie na przestrzeni 100 lat zaszły w relacjach rodzinnych oraz edukacji. Zgodnie uznali, że obecne formy przekazywanie wiedzy bardziej im odpowiadają.
– Spotkania z Historią to bardzo ciekawa inicjatywa. Dzięki nim mogłam przybliżyć uczniom mniej znane wydarzenia z historii naszego państwa oraz utrwalić te, o których dość często mówi się na lekcjach historii. Ważne jest też, że dzięki narzędziom TIK udało mi się zaktywizować młodzież i zaangażować ją do pracy. W ten sposób zdobyta wiedza pozostanie w pamięci słuchaczy na dłużej – ocenia Agnieszka Roszkowska-Bogucka.
Organizacja Spotkań z Historią możliwa jest dzięki wsparciu projektu Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego z funduszy Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.