Z dobrodziejstw internetu korzystamy każdego dnia. Mając na uwadze wszystkie pozytywy Sieci, trzeba jednak pamiętać, że ma ona także swoją ciemną stronę. W wirtualnej rzeczywistości bowiem czyha mnóstwo niebezpieczeństw, na które szczególnie narażeni są najmłodsi użytkownicy. Jak chronić przed nimi dzieci?
5 godzin dziennie w Internecie. Czy to już uzależnienie?
Badania opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wykazały, że niemal wszystkie dzieci w wieku 7-14 lat posiadają telefon. Co czwarty sześciolatek korzysta z internetu, a 5 % dzieci rozpoczyna surfowanie w Sieci już w wieku 3 lat. Inne badania wskazują, że z roku na rok w szybkim tempie zwiększa się czas spędzany w Internecie przez młodzież. Przeciętny nastolatek spędza w wirtualnym świecie każdego dnia pięć godzin.
Dane te ukazują obecny obraz najmłodszego pokolenia. Pięć godzin dziennie wyjęte z nauki, zabawy, kontaktów z rówieśnikami. To dzisiejsza rzeczywistość dzieci i młodzieży. Przez tak długi czas każdego dnia pociechy napotykają setki, jeśli nie tysiące informacji, a wśród nich także szkodliwe treści, które mogą mieć negatywny wpływ na ich rozwój i psychikę. Właśnie dlatego tak ważnym jest, by chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami w Sieci. Jak to zrobić?
Świadomość zagrożeń
Rodzice, nauczyciele, opiekunowie, by mogli chronić dzieci przed zagrożeniami w Sieci, muszą być świadomi niebezpieczeństw, które na ich pociechy czyhają. Dlatego tak ważnym jest by śledzili bieżące trendy w internecie i czytali aktualności na temat tego, co obecnie dzieje się w wirtualnym świecie.
W Sieci wiele jest grup prowadzonych przez edukatorów medialnych, którzy ukazują bieżące zagrożenia, na które rodzice powinni zwracać uwagę. Można także znaleźć szkolenia czy kursy prowadzone przez specjalistów, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach pracy z dziećmi, które spotkały się z cyberprzemocą i innymi zagrożeniami w internecie.
Zasady korzystania z internetu
Dzieci, które mają telefon na własność i nie są kontrolowane przez rodziców, łatwo mogą wpaść w internetowe pułapki. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić z nimi zasady korzystania z Sieci, które zapewnią im bezpieczeństwo. Dzięki temu możemy chronić je przed niepożądanymi treściami, nieodpowiednimi do ich wieku i wrażliwości. Zasady te powinny być dawkowane w zależności od wieku dziecka i od jego świadomości na temat internetowych zagrożeń. Warto, aby nie były one bezwzględne i narzucane dzieciom w formie zakazu. Powinniśmy z nimi rozmawiać i w codzienności wracać do tematów bieżących, wirtualnych niebezpieczeństw, aby dzieci rozumiały, że te reguły są dla ich dobra.
Jakie zasady warto wprowadzić dzieciom?
- Zakaz korzystania z internetu po godzinie 20:00 (przed snem) – telefon po tym czasie znika z pokoju dziecka.
- Pociechy nie powinny mieć kont w mediach społecznościowych przynajmniej do 13. roku życia.
- Warto, aby najmłodsze dzieci korzystały tylko ze sprawdzonych aplikacji, które rodzic zweryfikuje i zaakceptuje.
- Czas surfowania po Sieci powinien być ograniczony i wprost proporcjonalny do wieku dziecka.
- Dzieci nie powinny samodzielnie publikować treści w internecie np. zdjęć, filmów, itp.
- Należy porozmawiać z dzieckiem, że jeśli napotka na treści budzące jego niepokój, wulgarne, promujące złe wartości lub ktoś wzbudza jego lęk, powinien niezwłocznie zgłosić taki problem rodzicom, by wspólnie porozmawiać o tym, co się w danej chwili wydarzyło i jak temu zapobiec w przyszłości.
Ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu
Warto, aby z urządzenia, z którego korzysta dziecko do użytkowania Internetu, stworzyć bezpieczną przestrzeń. Jak to zrobić? Wystarczy odpowiednio skonfigurować system operacyjny smarftona, tableta lub komputera. Poniższe filmy przedstawiają jak to zrobić w poszczególnych mechanizmach. Takie działania spowodują, że znacznie ograniczysz dzieciom dostęp do niebezpiecznych treści.
Ustawienia bezpieczeństwa Android >>>
Ustawienia bezpieczeństwa IOS >>>
Kontrola rodzicielska
Aby mieć jeszcze większą kontrolę nad tym, jakie treści docierają do dziecka w internecie, warto zainstalować na urządzeniu oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. Służy ono do jeszcze skuteczniejszego filtrowania komunikatów, a także do kontrolowania czasu, który pociecha spędza w Sieci i w poszczególnych aplikacjach. Część systemów kontroli rodzicielskiej jest darmowa, za oprogramowanie bardziej zaawansowane trzeba zapłacić.
Z jakiego oprogramowania kontroli rodzicielskiej warto skorzystać?
- Beniamin (Windows XP/Vista/7/8/10)
- Norton Family (Windows, Android, iOS)
- F-Secure SAFE (Windows, Android, iOS)
- Kids Place
Zaufanie
Można wprowadzić kontrolę rodzicielską. Można narzucić dziecku zasady korzystania z internetu, ale nic nie zastąpi szczerej rozmowy. Budowanie zaufania i więzi na linii rodzic-dziecko to najskuteczniejsza droga, która prowadzi do poczucia bezpieczeństwa.
Ważne, aby nie bać się podejmować z dziećmi trudnych tematów, związanych z zagrożeniami w Sieci, odpowiadać na ich pytania. Lepiej aby dziecko znalazło odpowiedź u rodziców, niż w internecie, gdzie prawdopodobnie będzie budowało fałszywy obraz rzeczywistości. Nic nie zastąpi prawdziwej i szczerej relacji, opartej na zaufaniu.
/KW/
fot. McKaela Taylor/ Unsplash