Piątkowy wieczór, 25 października br na Dorotowskiej w Domu Edukacji Medialnej upłynął w atmosferze niezwykle ciekawych zajęć i efektywnie spędzonego czasu. Stało się tak za sprawą kolejnego warsztatu przeprowadzonego w ramach cyklu WIEM czyli Warsztatów Innowacyjnej Edukacji Medialnej. Tym razem zajęcia pt. „Jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowych technologii w życiu ucznia i studenta” przygotowała i przeprowadziła Martyna Łuszczek.
Martyna Łuszczek to współpracowniczka Domu Edukacji Medialnej, a jednocześnie studentka ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jest jedną z twórczyń Aquacollectora, przenośnego urządzenia przeznaczonego do zbierania i utylizacji mikroplastiku ze zbiorników wodnych, który promowała m.in. ubiegłorocznej Światowej Konferencji Gospodarczej EXPO w Dubaju. Martyna znalazła się także się także na liście McKInsey&Company’s „25 under 25” oraz „Top 100 Women in AI”. Ostatnim sukcesem naszej prelegentki jest m.in. znalezienie się wśród50 najlepszych studentów świata w konkursie Global Student Prize 2024.
W ramach samych zajęć omawiane były szanse, ale przede wszystkim zagrożenia jakie niesie za sobą coraz szersze wprowadzenie do różnych, czasem zaskakujących dziedzin naszego życia sztucznej inteligencji. Pozornie wiele spośród zagrożeń, na które szczególnie narażeni są osoby starsze zagraża także dzieciom, a nawet młodzieży czy studentom. Najważniejsze by być ich świadomym, edukować się w tym zakresie oraz swoją wiedzę przekazywać szerzej.
Zajęcia to także gorąca i burzliwa dyskusja, która skończyła się do późnych godzin wieczornych, co dowodzi tego jak ważne i potrzebne są podobne inicjatywy.
/dem/
—
Zajęcia przeprowadzono w ramach realizacji zadania „Centrum Edukacji i Mediów – Dom Edukacji Medialnej”. Działanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO1.