“Dziennik Gazeta Prawna” zbadał opinie w sprawie aborcji. Z najnowszego badania przeprowadzonego dla United Surveys dla DGP i RMF FM wynika, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji znacząco wpłynął na deklaracje Polaków w tej sprawie. Przypomnijmy, że dwa lata temu Trybunał wykluczył możliwość przerywania ciąży z powodu wad płodu. Okazuje się, że zmniejszyło to chęć posiadania dzieci i zwiększyło polaryzację międzypokoleniową oraz płciową.
Najbardziej radykalni są mężczyźni oraz starsze pokolenie, z kolei liberalizacji przepisów chcą młodzi. Na pytanie, czy decyzja Trybunału i wynikające z niej ograniczenia miały wpływ na decyzję o posiadaniu dzieci, ponad połowa respondentów odpowiedziała twierdząco. To o 7 punktów procentowych więcej niż w badaniu przed rokiem. Co oczywiste, zwłaszcza kobiety podchodzą negatywnie do zmiany prawa aborcyjnego. Rok temu 57 procent uważało, że wyrok przełożył się na mniejsze chęci rodzenia dzieci, dziś jest to już 67 procent. Spadła z kolei liczba osób, dla których wyrok TK w ogóle nie miał wpływu na decyzje rodzinne – różnica wynosi 10 punktów procentowych.
Na pytanie, czy przerywanie ciąży powinno być możliwe, jeżeli urodzenie dziecka miałoby zagrażać życiu matki, 92 procent kobiet odpowiedziało twierdząco. Podobnie uważa 76 procent mężczyzn. Z kolei w sytuacji zagrożenia zdrowia matki 76 procent kobiet i 61 procent mężczyzn jest za możliwością aborcji.
“Dziennik” zwrócił też uwagę na radykalizację postaw – odsetek zwolenników zaostrzenia obecnego prawa aborcyjnego wzrósł z 2,7 procent do 7 procent. Z drugiej strony – rośnie też liczba zwolenników liberalizacji prawa w porównaniu z wcześniejszym kompromisem. Dziś za złagodzeniem jest 42 procent respondentów, a przed rokiem ten odsetek wynosił 36,5 procent.
Warto zaznaczyć, że badanie opinii publicznej w tej sprawie zostało przeprowadzone po raz trzeci – wcześniej badano opinie przed decyzją TK, następnie rok po i obecnie.
/GGO/
Za: Dziennik Gazeta Prawna
Foto: zrzut z ekranu/zdjęcie poglądowe