Wyniki matur ogłoszone zostaną w lipcu, ale absolwenci liceów myśleli o swojej przyszłości i podejmowali wstępne decyzje o kierunku studiów już na etapie wyboru zdawanych przez siebie przedmiotów maturalnych.
Pomagały w tym rankingi uczelni czy dni otwarte, podczas których można było powziąć informacje o zatrudnieniu po otrzymaniu tytułu magistra czy średnich pensji po ukończeniu danego kierunku studiów. Jakie decyzje uczniowie podejmowali w ubiegłym roku? Które kierunki i uczelnie cieszyły się największym zainteresowaniem? Na to pytanie odpowiedział raport MEiN opublikowany pod koniec października 2022r. obejmujący wyniki rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 w nadzorowanych przez siebie uczelniach.
Łącznie na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki zostało przyjętych prawie 430 tys. osób, w tym 326 349 osób na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie oraz 103 468 osób na studia drugiego stopnia.
Najpopularniejszymi dyscyplinami według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie były nauki o zarządzaniu i jakości, informatyka techniczna i telekomunikacja, ekonomia i finanse, językoznawstwo i inżynieria mechaniczna.
Z danych ministerstwa wynika, że najpopularniejszym kierunkiem w trakcie zakończonej niedawno rekrutacji była informatyka. Studiować ją chciało 44 163 osób. Na drugim miejscu znalazła się psychologia (40 642), na trzecim – zarządzanie (36 532). Na kolejnych pozycjach sklasyfikowano prawo (22 066) oraz kierunek lekarski (21 017 – z wyłączeniem danych uczelni medycznych, nadzorowanych przez Ministra Zdrowia). Popularnymi kierunkami były również: ekonomia, budownictwo, finanse i rachunkowość, filologia angielska oraz logistyka.
Wśród najbardziej obleganych uczelni na pierwszych trzech miejscach w zestawieniu znalazły się politechniki – Poznańska, Gdańska i Warszawska. Na jedno miejsce na tych uczelniach chciało się dostać więcej niż sześciu kandydatów. Ponad pięciu kandydatów ubiegało się o jedno miejsce na Politechnice Łódzkiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią była zaś Politechnika Warszawska, na której studiować chciało ponad 45 tysięcy osób. Drugą uczelnią z największą liczbą kandydatów jest Uniwersytet Warszawski – ponad 43 tysiące, a za nim Uniwersytet Jagielloński – ponad 33 tysiące.
Warto odpowiednio się przygotować i zajrzeć do podobnych zestawień, jednak należy pamiętać, żeby obok pytania „ile będę zarabiać po studiach” postawić drugie – „czy ta praca przyniesie mi satysfakcję” i podjąć decyzję opierając się o obie odpowiedzi.