Aż 31 proc. Polaków w wieku od 18 do 30 lat deklaruje, że nie myśli o wzięciu w przyszłości ślubu – mówią wyniki badania „Razem? Tak. Ślub? Niekoniecznie. A może leasing?”.
Badanie „Razem? Tak. Ślub? Niekoniecznie. A może leasing?” przeprowadziła Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim wspólnie z Fundacją Bonum Humanum.
Wyniki badania wskazują, że ochota na zawarcie formalnego związku zmniejsza się wraz z wielkiem. W grupie 18-20 lat o małżeństwie myśli już tylko 49 proc. ankietowanych, 33 proc. chciałoby wejść w związek małżeński w Kościele. Z drugiej strony aż 89 proc. respondentów w tej grupie wiekowej deklaruje chęć wejścia w związek z drugą osobą.
Mniejsza liczba ślubów – przyczyny
Mniejszą liczbę ślubów determinuje nie tylko podjęcie osób młodych do Kościoła, ale także pandemia COVID-19 i kwestie ekonomiczne.
31 proc. badanych kobiet i mężczyzn w grupie wiekowej 18-31 lat wskazuje, że na pewno nie weźmie ślubu kościelnego, kolejne 17 proc. nie ma co do tego pewności. Z kolei 55 proc. badanych myśli, aby w przyszłości sformalizować swój związek w formie sakramentalnej lub świeckiej.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, rokrocznie „głęboki kryzys” związku przechodzi w Polsce około 200 tys. małżeństw. To o 25 proc. więcej niż średnioroczna liczba zawieranych małżeństw. Badania wskazują, że najczęściej na bycie w nieformalnym związku decydują się mieszkańcy większych ośrodków miejskich. Z kolei osoby zamieszkujące mniejsze ośrodki oraz wsie, zwłaszcza na terenach Małopolski, Warmii, Mazur oraz Podlasia, nadal chętniej decydują się na sformalizowany związek poprzez ślub kościelny.
Badanie przeprowadzono metodą ankiety na portalach społecznościowych w okresie od listopada 2021 roku do stycznia 2022 roku na próbie 1038 osób w wieku 18-30 lat. Badania jakościowe zostało zrealizowane na grupie 49 ankietowanych.