W Internecie właśnie pojawiły się dosyć niepokojące badania. Zostały one realizowane w ramach raportu „Dezinformacja oczami Polaków.”
Ostatnio dużo mówi się na temat tzw. fake newsów. Jest to nieprawdziwa bądź częściowo nieprawdziwa informacja publikowana najczęściej w formie sensacji. Od wybuchu pandemii fake newsów pojawiło się bardzo wiele.
W odpowiedzi na liczne nieprawdziwe informacje postanowiono stworzyć raport „Dezinformacja oczami Polaków.” Pojawiły się tam dosyć niepokojące badania dotyczące podatności Polaków na fake newsy.
Jak wynika z raportu to głównie młode osoby są najbardziej narażone na fałszywe wiadomości. Wierzą oni w różne spiski dotyczące zdrowia czy nowej technologii. Najczęściej zgadzają się z twierdzeniem, że „pandemia COVID-19 została już wcześniej zaplanowana.”
W takich obszarach jak: zdrowie, nowe technologie czy polityka badani w wieku 18-34 lat najczęściej wierzyło w fake newsy.
Utwierdziłem się, że w przekonaniu, że głównymi źródłami fake news są m.in. media społecznościowe i tzw. alternatywne kanały informacji, czyli niszowe strony internetowe, grupy na portalach społecznościowych, z których, niestety, ochoczo korzystają młodzi ludzie
-powiedział Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w Fundacją Digital Poland.
Pozostaje mi zadać pytanie: czy z tego da się wyrosnąć?
-puentował.