Według danych Eurostatu niemal połowa Polaków w wieku 25–34 lat mieszka rodzicami. Powód? Pandemia, ale także wiele innych przyczyn.
Jak wynika z danych Eurostatu z rodzicami mieszka aktualnie 47,5 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat. Pod tym względem Polska plasuje się znacznie powyżej średniej europejskiej. Ponadto od 2019 roku liczba osób młodych mieszkających z rodzicami zwiększyła się o 172 tys. osób i dziś wynosi prawie 2,6 mln.
Według eksperta HRE Investment Bartosza Turka, rezygnacja z wyprowadzki od rodziców była podyktowana właśnie pandemią a co za tym idzie zdalnym trybem nauczania i pracy, większymi trudnościami na rynku pracy a także problemami przy uzyskaniu kredytów hipotecznych.
Kiedy słyszymy o młodych dorosłych wciąż mieszkających z rodzicami, to często pierwszą myślą jest założenie, że powodem tego stanu rzeczy jest lenistwo czy życiowa niezaradność. Taki pogląd ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Pierwszą z przeszkód są ceny nieruchomości, które według danych NBP wzrosły w ciągu roku aż o 10 proc. i w wielu miastach osiągnęły najwyższy poziom w historii.
Drugim powodem pozostawania w domu rodzinnym są trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Młodzi ludzie często nie mogą sobie pozwolić na odłożenie kwoty wystarczającej na wkład własny, jeśli przy tym wynajmują już mieszkanie. Wówczas wolą wrócić/pozostać z rodzicami aż uda im się odłożyć potrzebną kwotę.
Trzecia z przeszkód, to coraz wyższe ceny najmu. Młodzi, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt mieszkaniowy czy zakup mieszkania za gotówkę, mają tylko możliwość najmu, aby wyprowadzić się od rodziców. Takie działanie z kolei mocno utrudnia możliwość odkładania na wkład własny.
– Sytuacja na rynku najmu mieszkań wróciła do normy i stawki w większości miast powoli rosną – wskazują eksperci Expandera i Rentier.io. – W rezultacie w 16 badanych przez nas miastach koszty najmu w październiku były średnio o 5,7 proc. wyższe niż przed rokiem.
Czwarta przeszkoda, to dostępność mieszkań. Pomimo tego, że deweloperzy budują bardzo dużo, to nadal nie zaspokajają popytu rynkowego. Ponadto nowe budynki powstają dziś zazwyczaj w dużych miastach. Osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach mogą mieć spory kłopot ze znalezieniem własnego lokum bo wybór jest zwyczajnie mocno ograniczony.
Wpływ na pozostanie z rodzicami ma także późniejsze zakładanie rodziny
Należy dodać, że według danych GUS w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił znaczny spadek zawieranych małżeństw w grupie wiekowej 20-29 lat. Spory wzrost odnotowano natomiast w grupie 30-39 lat. Coraz później przychodzą także decyzje o posiadaniu dzieci – jeszcze 21 lat temu kobieta rodząca pierwsze dziecko miała średnio 24,2 lata, w 2019 roku średnia wzrosła do ponad 28 lat.
KK