Jak podaje jeden z najbardziej renomowanych niemieckich dzienników – „Die Welt” Polska może się poszczycić niemałym sukcesem krajowe systemu edukacyjnego. Wniosek ten opiera się o wyniki międzynarodowych badań dotyczących efektywności szkolnictwa – PISA. Wspomniana analiza jest prowadzona od ponad dwudziestu lat przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Celem badań jest porównanie umiejętności uczniów, którzy ukończyli 15 rok życia w celu dalszej poprawy jakości nauczania. Pierwsza edycja programu PISA, przeprowadzona w 2000 roku, umieściła polski system edukacji na 25. miejscu wśród 32 analizowanych krajów. Wynik ten świadczył o niskich umiejętnościach polskich uczniów. Niemniej, od pierwszej edycji minęły już ponad dwie dekady, na przestrzeni których, szkolnictwo w Polsce wyraźnie się poprawiło.
Ostatni raport przeprowadzony przez OECD w 2018 roku umieścił polskich uczniów w światowej czołówce wśród zdolności czytania, matematyki oraz nauk ścisłych. W badaniu PISA sprzed pięciu lat Polska znalazła się na 10. miejscu spośród 79 analizowanych krajów.
„Osiągnięcia polskich uczniów w ciągu ostatnich 20 lat poprawiły się spektakularnie. (…) Wśród dużych miast liczących ponad milion mieszkańców, które są przedstawione osobno w badaniu, Warszawa jest wręcz jednym z miast z najbardziej skutecznym systemem edukacji na świecie. Warszawa jest tam w jednej lidze z Singapurem czy Szanghajem” – podaje „Die Welt”.
„Die Welt” uważa, iż za sukcesem polskiego szkolnictwa stoją reformy edukacyjne z końca XX wieku. Wśród nich wymienia się: aktualizację programu nauczania, obowiązkową „zerówkę” czy modernizację przedszkoli. Dodatkowo, niemiecki dziennik zwraca również uwagę na fakt, iż polski systemy edukacji jest wyjątkowo efektywny przy jednocześnie niskim nakładzie finansowania.
Niemieccy eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, iż ostatnie dane przedstawione przez PISA mogą być nieaktualne. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie oraz reformy edukacyjne lat minionych mogły wpłynąć na jakość polskiego systemu szkolnictwa. Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak spokojne oczekiwanie na wyniki kolejnej edycji badań prowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
/JKI/
Foto: youtube.com/zrzut z ekranu
Źródła: dw.com, forsal.pl, wikipedia.pl