Lazurowa woda jak na Malediwach, las jak z baśni a może mosty wzorowane na rzymskich akweduktach? Prezentujemy niezwykłe miejsca w Polsce, które nadal zna niewiele osób.
Polska to niewątpliwie przepiękny kraj, który swoim zróżnicowaniem może zaoferować naprawdę wiele. Niewielu jednak wie o istnieniu tych kilku niezwykłych miejsc w naszym kraju, które są równie ciekawe, co bardziej popularne miejsca za granicą.
1. Turkusowe jezioro, Osadnik Gajówka
Osadnik Gajówka jest sztucznym zbiornikiem wodnym, który powstał w miejscu wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, które następnie wypełniono wodą. Lazurowy kolor wody to efekt węglanu wapnia. Jezioro można oglądać ze socjalnego punktu widokowego lub kilku innych, wyznaczonych miejsc. Widok robi niesamowite wrażenie.
2. Mosty w Stańczykach
Wybudowane w 1917 roku wiadukty kolejowe wzorowane na rzymskich akweduktach (zaprojektowali je włoscy architekci) są niezwykle ciekawym i rzadkim widokiem na terenach takich, jak pojezierze. Mosty mają 36 metrów wysokości i 200 metrów długości. Jeszcze w 1944 roku po moście północnym kursowały pociągi. Transportowano wówczas głazy przeznaczone na budowę kwater wojennych III Rzeszy. Podobne konstrukcje znajdziemy w Czarnogórze na rzece Tarze.
3. Krzywy Las w Nowym Czarnowie
Krzywy las przyciąga niezwykłością i budzi zastanowienie swoją tajemniczością, bowiem jego geneza do dziś pozostaje nieznana. Las posadzono w latach 30-tych XX w. w okolicach miejscowości Gryfino(zachodniopomorskie).
W krzywym lesie rośnie dziś 60 sosen, które wyginają na wysokości 20 cm pod kątem 90 stopni w stronę północy. Geneza powstania lasu jest przedmiotem badań, jednak nadal nie ustalono, jak doszło do tak nietypowego wygięcia sosen. Istnieją jednak teorie wskazujące, że krzywy las jest efektem odpowiedniego przycinania drzew na potrzeby niemieckiego przemysłu meblowego.
Las w 2006 roku ustanowiono pomnikiem przyrody.
4. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich powstały na terenie kopalni pirytu. Kiedy zakończono prace wyrobiska zostały zalane wodą. W ten sposób powstał kompleks jeziorek — żółtego, szmaragdowego, zielonego oraz purpurowego, który stanowi jeden z siedmiu cudów Polski.
5. Kamienne kręgi na kaszubskich Węsiorach
Jeśli słyszałeś o Stonehage, to w Polsce znajdziesz jego odpowiednik. Kamienne kręgi w Węsiorach owiane są tajemnicą, do dziś zagadką pozostaje ich przeznaczenie — mogły być cmentarzem, obserwatorium astronomicznym lub miejscem kultu. Prawdopodobnie zbudowali je Goci, choć pojawiły się teorie, że powstały dzięki cywilizacjom pozaziemskim.
Kompleks składa się z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów oraz ponad 140 grobów ciałopalnych i szkieletowych. Największy z kręgów ma aż 26 metrów średnicy.