Polskie nastolatki mają coraz gorsze samopoczucie psychiczne – wynika z badań CBOS i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Młodzież 2021. W dodatku aż 16 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych często lub bardzo często ma myśli samobójcze.
W związku ze zmianami, jakie przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa oraz długotrwałym lokcdownem, CBOS wraz Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom postanowił zbadać kilka kwestii.
W badaniu zapytano młodzież m.in. o używanie substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków i dopalaczy. I tak do picia piwa w ciągu miesiąca poprzedzającego ankietę przyznało się 66 proc. nastolatków (wobec 74 proc. w 2018 roku). Młodzież rzadziej też piła wódkę (spadek z 63 proc. w 2018 r. do 62 proc.) oraz wino (spadek z 43 proc. do 37 proc.). Do palenia marihuany lub haszyszu przyznało się 36 proc. badanych (38 proc. trzy lata wcześniej), natomiast sięganie po amfetaminę oraz ecstasy pozostało na niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego badania – przyznało się do tego odpowiednio 6 proc. i 4 proc. uczniów.
Choć dane są dalekie od optymistycznych, to można je uznać mimo wszystko za pewne zaskoczenie. Wielu specjalistów spodziewało się bowiem kolejnego wzrostu konsumpcji substancji psychoaktywnych w związku z doświadczeniem pandemii. Tak się jednak nie stało. We wszystkich badanych kategoriach odnotowano spadki, przy czym w kategorii dopalaczy to najniższy poziom od początku badań.
Pandemia a internet i emocje
CBOS zbadał również, jak w czasie pandemii zmieniła się aktywność młodzieży online. Widać wyraźnie, że z roku na rok jest pod tym względem gorzej. Obecnie młodzi ludzie w ciągu dnia spędzają w internecie już pięć godzin, czyli o 40 minut więcej niż trzy lata temu. Konsekwentnie rośnie również odsetek nastolatków uważających, że „życie bez internetu byłoby nudne, puste lub pozbawione radości”. W najnowszym badaniu z taką opinią zgodziło się 66 proc. uczniów ostatnich klas szkół średnich.
Autorzy badania zapytali również uczniów o ich emocje. Młodzież częściej niż dorośli deklarowała poczucie bycia nieszczęśliwym i bycia w depresji (51 proc. nastolatków wobec 19 proc. dorosłych). Ponad połowa uczniów przyznała się również do wściekłości, chęci, żeby wszystko rozwalić (przyznaje się do tego 47 proc. nastolatków i tylko 20 proc. dorosłych). Aż 16 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych często lub bardzo często ma myśli o popełnieniu samobójstwa. Częściej przyznają się do tego dziewczęta (18 proc.) niż chłopcy (12 proc.). Dla porównania w populacji dorosłych odsetek ten wynosi około 1 procenta.
Dr Karol Gac – dziennikarz, publicysta i komentator życia politycznego. Efekty jego pracy można znaleźć na portalu DoRzeczy.pl, którym kieruje i w tygodniku „Do Rzeczy”. Felietonista „Tygodnika Solidarność” oraz prowadzący poranek „Siódma 9” w rozgłośniach katolickich.
Badanie zrealizowano metodą audytoryjną, ankietową i trwało od 1 października do 5 listopada. Objęte nim były ostatnie klasy szkół ponadpodstawowych (wylosowano 80 szkół; 1500 respondentów). 95 proc. badanych było w wieku 17-19 lat.
Foto: Pixabay.com