Nabór do drugiej kadencji Młodzieżowej Rady klimatycznej cieszył się dużym zainteresowaniem młodych aktywistów z całej Polski. W skład Rady wchodzi 32 młodych ludzi prezentujących różne środowiska, a wspólnym celem wszystkich Członków Rady jest aktywne działanie na rzecz ochrony klimatu. Podczas pierwszej sesji świeżo powołani radni wybrali prezydium, na którego czele stanął Sebastian Warowy. O planach i pierwszych spostrzeżeniach rozmawialiśmy z członkami Rady.
W strukturach administracji rządowej jest wiele obszarów, gdzie głosu młodego pokolenia ma znaczenie. Młodzieżowa Rada Klimatyczna jest platformą do dyskusji, wymiany doświadczeń, postulatów i pomysłów pomiędzy środowiskiem młodzieżowym a decydentami. Członkom Młodzieżowej Rady Klimatycznej zależy na rzetelnym reprezentowaniu głosu młodego pokolenia, dlatego utrzymują stały kontakt z organizacjami młodzieżowymi i indywidualnymi aktywistami i aktywistkami działającymi w jej obszarze tematycznym, w celu przekazywania ich pomysłów przedstawicielom Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Jakie są najbliższe plany oraz jak będzie funkcjonowała Rada nowej kadencji? Te i inne pytania postanowiliśmy zadać Sebastianowi Warowemu, który od lat działa na rzecz społeczeństwa, a obecnie decyzją Radnych objął funkcję Przewodniczącego Rady.
Rozmawia: Sylwester Stachurski
Zostałeś Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Czy obawiasz się czegoś w związku z tak zaszczytnym stanowiskiem?
To dla mnie ogromny zaszczyt, którym zostałem obdarzony przez koleżanki i kolegów z Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Ogromnie dziękuję za to zaufanie.
Zdaję sobie również sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie za sobą pełnienie funkcji Przewodniczącego. To nie tylko zadania związane z reprezentowaniem Rady,
ale to przede wszystkim obowiązek odpowiedniego kierowania pracą młodzieżowego gremium. Jeżeli chodzi o obawy, to oczywiście one są. Traktuję je jednak jak wyzwania i mam nadzieję, że wspólnymi siłami z tymi wyzwaniami sobie poradzimy. Mam nadzieję, że moje studia z zarządzania wyposażyły mnie w odpowiednie umiejętności i kompetencje, które pozwolą na odpowiednie kierowanie działań podejmowanych przez Radę i zapewnią nam skuteczność i wysoką jakość wyników naszych prac.
Czy masz już wizję, jak poprowadzisz Młodzieżową Radę Klimatyczną?
Bardzo chciałbym, aby Młodzieżowa Rada Klimatyczna była gremium kompromisu i wspólnych inicjatyw wszystkich Członków bez względu na poglądy i przekonania. Liczę na konstruktywny dialog oraz aktywne działanie młodzieży na rzecz ochrony klimatu, środowiska i zrównoważonego rozwoju. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stwarza nam wiele możliwości uczestniczenia w procesach decyzyjnych – będziemy chcieli z tych możliwości jak najlepiej skorzystać. W Radzie będziemy starali się działać dla dobra całego społeczeństwa. Chciałbym, żebyśmy zaangażowali się w wiele ciekawych i wartościowych projektów, z których wyniesiemy potrzebną wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Tym doświadczeniem chętnie podzielimy się z innymi.
Jakie cele sobie stawiasz na kolejne miesiące pracy w Młodzieżowej Radzie Klimatycznej?
Po pierwsze chciałbym dobrze zorganizować pracę swoją i swoich koleżanek i kolegów z Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Poznać siebie nawzajem, porozmawiać o naszych mocnych i słabych stronach, aby lepiej wykorzystać potencjał, który w nas drzemie. Dopiero po tych krokach, będziemy mogli skupić się na realizacji zadań. Należy pamiętać, że jesteśmy tutaj w większości bardzo młodymi osobami i wielu rzeczy musimy się jeszcze nauczyć, ale zdajemy sobie sprawę, że im wcześniej zaczniemy przyswajać wiedzę, tym szybciej będziemy mogli realizować postawione przed sobą cele. Ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska mamy zapewnione pełne wsparcie, za które jesteśmy wdzięczni.
Prezydium składa się z kilku innych Radnych, którzy kolejno obejmują dwie funkcje wiceprzewodniczących, sekretarza i rzecznika Rady. Udało nam się porozmawiać z
Wiceprzewodniczącą Rady Aleksandrą Faryńską, którą zapytaliśmy o powód wstąpienia do tego organu oraz jej najbliższe plany:
– Zdecydowałam się na wzięcie udziału w rekrutacji do Młodzieżowej Rady Klimatycznej głównie z uwagi na moje wcześniejsze zaangażowanie w przeróżne projekty o tematyce klimatycznej oraz ekologicznej, które pozwoliły mi poznać m.in. ogromną skalę problemu, z jaką mierzy się edukacja ekologiczna młodzieży w Polsce, szczególnie z uwagi na to, iż na tej płaszczyźnie stanowczo brakuje miejsca na dyskurs między młodzieżą, a decydentami. Właśnie takową przestrzeń i możliwość do działania w podejmowanych inicjatywach, nie tylko z zakresu edukacji, ale także wielu innych daje Młodzieżowa Rada Klimatyczna.
Aleksandra Faryńska jest młodą, ambitną działaczką na rzecz dzieci i młodzieży. Od kilku miesięcy zasiada w Prezydium Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, a zarazem pełni funkcję pełnomocnika oddziału woj. śląskiego w Klubie Młodych Stowarzyszenia „Dla Polski” – organizacji patriotycznej zrzeszającej wielu liderów młodego pokolenia.
/SSt-red./