Dziś Internet towarzyszy nam na każdym kroku. Wykorzystujemy go podczas nauki, w pracy i w wolnych chwilach. Pośredniczy w komunikacji z innymi osobami. Ciekawe, iż okoliczności powstania Internetu ukazują, że jego pierwotny cel był zupełnie inny.
Jest rok 1962. Świat staje na krawędzi III wojny światowej i z przerażaniem obserwuje poczynania ZSRR, który na Kubie rozmieszcza rakiety z głowicami nuklearnymi. Państwa głowią się, w jaki sposób najlepiej przygotować się na przetrwanie nadchodzącej wojny.
Amerykańskie Sił Zbrojne zlecają Polakowi, Paulowi Baranowi przygotowanie koncepcji transmisji danych, która przetrwałaby światowy konflikt zbrojny. W ten oto sposób powstaje pierwszy projekt dotyczący Internetu, który zostanie doceniony niebawem.
Właściwa historia Internetu ma swój początek nieco później, bo w 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim. W Los Angeles na komputerach zainstalowano węzły sieci ARPANET, które dziś określane są jako bezpośredni przodek współczesnego Internetu. Na uwagę zasługuje fakt, że działania te były finansowane przez rządową agencję ARPA, której zadaniem jest rozwój technologii wojskowej w obszarze obronności.
Prototyp sieci internetowej był wadliwy, gdyż awaria głównego komputera, który nią zarządzał, powodowała dysfunkcję całego systemu. Wojsko nie mogło sobie na to pozwolić. W tym momencie armia zdecydowała się na powrót do koncepcji Paula Barana i wcielenie jej w życie.
Nad rozwojem sieci internetowej pracował szereg naukowców, a ich praca przyniosła zamierzone efekty. Już w 1971 roku dokonano historycznego przesłania pierwszej wiadomości e-mail. Dokonał tego programista Raymond Tomlinson, któremu udało się przesłać wiadomość tekstową z jednego komputera na drugi. To właśnie on oddzielił nazwę konta od nazwy komputera znakiem @, który dziś każdy z nas doskonale kojarzy ze skrzynek mailowych.
Przez kolejne 20 lat Internet wykorzystywany był jedynie przez naukowców i wojsko, a używanie go do innych celów było zabronione. Wszak w 1991 roku umożliwiono korzystanie z sieci szerszemu gronu, co przyczyniło się do jej natychmiastowego rozwoju.
Tim Berners-Lee to twórca kodu HTML, który doprowadził do powstania pierwszej strony WWW. Nie wynaleziono na tamten czas przeglądarki internetowej, więc sieć składała się jedynie z tekstu pisanego. Jednak już w 1995 roku przeglądarka Internet Explorer stała się powszechna, co umożliwiało publikowanie grafik.
Po tych historycznych wydarzeniach Internet przybrał na sile, a jego rozwój nastąpił błyskawicznie. Zaczęły powstawać liczne strony internetowe oraz narzędzia, które usprawniały korzystanie z Internetu w zaciszu domowym.