Wiele osób uważa, że spożywanie piwa to świetny sposób na zdrowe nerki. Tymczasem lekarze zauważają, że zalety napoju dla nerek nie różnią się od picia wody. Woda nie ma jednak wad związanych z konsumpcją piwa.
Nerki to o wiele ważniejszy organ niż się wielu osobom wydaje. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może objawiać się na wiele sposobów, w tym nawet problemami psychicznymi. Tymczasem, jak czytamy na twojezdrowie.rmf24.pl, nawet co 10 Polak może cierpieć na niewydolność nerek.
Co robić by chronić ten organ? Okazuje się, że wbrew popularnemu mitowi wcale nie trzeba pić piwa, by mieć zdrowe nerki. Co więcej, piwo może zaszkodzić zdrowiu!
Szkodliwość spożywania alkoholu jest powszechnie znana. Mówimy bowiem o substancji toksycznej, narkotycznej (psychoaktywnej) i silnie uzależniającej. Piwo zawiera jednak dodatkowo w sobie wielką ilość kalorii. Oznacza to, że częste spożywanie piwa oraz jego duże ilości mogą doprowadzić do cukrzycy typu II. Z kolei nieleczona cukrzyca to prosta droga do… uszkodzeń nerek.
Teoretycznie dobrze na zdrowie nerek może wpływać zawarta w piwie woda. Owe zalety można jednak uzyskać nie pijąc piwa, ale właśnie wodę lub inne naturalne napoje.
Zdrowiem nerek zajmują się nefrolodzy i to ich należy odwiedzać gdy organ sprawia problemy. Niestety nerki często nie dają objawów. Dlatego warto regularnie je badać. Podstawowym badaniem jest tzw. mocz ogólny oraz mierzenie stężenia kreatyniny we krwi. Dodatkowo warto korzystać z USG i nie bać się lekarzy.
Warto także obserwować swój organizm. Rzadkie oddawanie moczu i krew w moczu powinny skierować nas w stronę gabinetu specjalisty. Ale i wysokie ciśnienie tętnicze krwi oraz obrzęk oczu, twarzy i kończyn dolnych to niepokojący sygnał, którego nie można bagatelizować.
Natomiast najlepszą profilaktyką dla nerek, ale i innych narządów, jest spożywanie wody, gdyż woda zmniejsza stężenie toksyn mogących skodzić narządom i całemu organizmowi. Gdy nerki mają wodę, to mogą usunąć zbędne substancje poprzez produkcję i wydalenie moczu. Dlatego też 2 litry wody wypite dziennie to absolutne minimum. Do minimum warto także ograniczyć spożycie soli, używek i leków przeciwbólowych, szczególnie takich jak ibuprofen, ketoprofen, diklofenak czy naproxen. Nie oznacza to, że zawsze i wszędzie są one szkodliwe, ale absolutnie nie można przekraczać zalecanych dawek – informacje umieszczone w ulotce nie znalazły się tam na złość.
Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl