Polscy celebryci kupują NFT ze swoim misiowatym wizerunkiem. Na liście Magda Gessler i Malik Montana.
Jedno jest pewne – zmiana. Świat jest w stałym procesie zmian zarówno pod względem gospodarczym, kulturowym czy jakościowym. Na naszych oczach zachodzą zmiany, dzięki którym przejdziemy przez granicę między obecną rzeczywistością a światem wirtualnym. Może jeszcze niewielu ludzi jest w stanie uświadomić sobie z zachodzących zmian, ale polscy celebryci już tak. Na początku roku polskie gwiazdy takie jak Magda Gessler, Malik Montana, Ola Nowak, Krzysztof Gonciarz i Joanna Jędrzejczak zmienili swoje zdjęcia profilowe na NFT z ich wizerunkiem w stylu animowanego misia.
Na początku pierwsze zasadnicze pytanie – Czym jest NFT?
NFT (non-fungible token) jest tokenem niewymienialnym, opartym na technologii blockchain. Tokenami mogą być obrazki, grafiki, filmy oraz prywatne własności w formie cyfrowej. Niewymienialność czyli oryginalność, bo każdy posiadacz NFT ma niemożliwy do zhakowania i nie do podrobienia certyfikat wiarygodności pliku cyfrowego. Z kupnem NFT jest jak z dokonaniem zakupu oryginalnego obrazu Picasso. Niewymienialne tokeny są identycznie tym samym, tylko w formie cyfrowej.
Z początkiem roku znana restauratorka zaskoczyła swoich fanów, zmieniając swoje zdjęcie profilowe na Facebooku. Nie jest ona jedyną polską gwiazdą, która ma swój własny token NFT.
O dziwo wizerunek misia z bujnymi, kręconymi włosami przypadł do gustu pani Magdzie, ale również jej fanom. Internauci są w szoku, a zarazem w zaciekawieniu, dlaczego polska restauratorka idzie za głosem innowacji i technologii. Przyznała się do swojej satysfakcji i podekscytowania swoim uczestnictwem w polskim projekcie NFT o nazwie Fancy Bears Metaverse. Jakub Chmielniak i Bartek Sibiga zainicjowali projekt, inspirując się amerykańską kolekcją NFT pt. “Bored Ape Yacht Club”. Nie jest to ich pierwszy numer z technologią NFT.
Prowadzą polską platformę tokenizacji, Fanadise, na której miały miejsce dwa nietypowe wydarzenia w zeszłym roku. To właśnie z ramienia tej platformy, Martirenti ztokenizowała swoją miłość, a Doda sprzedała swoje ciało podzielone na kilkaset kawałków w formie cyfrowych obrazków.
Twórcy zapowiadają, że wraz z rozwojem Metawersum i świata wirtualnego, będą inicjowane coraz to bardziej innowacyjne projekty, a nawet zmiany, które będą dotyczyć wielu ludzi na świecie. Taka wizja nie jest tak bardzo odległa, bo już w tym dziesięcioleciu doświadczymy świata z filmów science fiction.
Autor: Bartosz Nyga