Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę – już 3 lipca rusza program Pierwsze Mieszkanie, który ułatwi nabycie swojego mieszkania, ale nie tylko. Sprawdzamy kto i na jakich warunkach może skorzystać z rządowej pomocy.
Jeszcze w maju br. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) wskazywał, że w Polsce mamy do czynienia z jednym z największych w Europie odsetkiem własności mieszkań, z drugiej jednak strony 49% Polaków w wieku 18-34 wciąż mieszka z rodzicami. Nowy program rządu ma odwrócić ten trend.
Program Pierwsze Mieszkanie będzie wspierał młodych w zakupie swojego pierwsze mieszkania w perspektywie kilku lat. Jak przekazała kancelaria prezydenta:
„Celem ustawy „jest poprawa stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa poprzez wsparcie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe związane z pozyskaniem pierwszego własnego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, a także – w okresie dużej zmienności uwarunkowań makroekonomicznych, w tym utrzymywania się wysokich stóp procentowych – zwiększenie zdolności do zaciągnięcia i spłaty kredytów udzielanych w celu sfinansowania nabycia lub budowy pierwszego własnego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego„
Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie?
Program Pierwsze Mieszkanie zakłada dwa rodzaje wsparcia dla małżeństw oraz singli:
Bezpieczny kredyt 2%
Kredyt będzie możliwy do uzyskania dla osób do 45. roku życia, które nigdy wcześniej nie posiadały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jeśli o kredyt będzie się starało małżeństwo lub rodzice co najmniej jednego dziecka, to warunek wieku musi spełniać co najmniej jedna osoba w związku.
Bezpieczny kredyt zakłada dopłatę różnicy między stałą stopą procentową a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 % przez okres 10 lat. Maksymalna kwota kredytu to 500 tysięcy złotych dla singli i 600 tysięcy złotych dla małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem.
Konto mieszkaniowe
Drugim zaproponowanym przez rząd wsparciem jest konto mieszkaniowe. To specjalne konto oszczędnościowe, które można będzie założyć w bankach komercyjnych – na czym to polega?
Konto będzie mogła utworzyć osoba, która nie ma i nie posiadała nieruchomości (także spółdzielczego prawa własności do lokalu mieszkalnego), ale także osoba, która posiada jeden lokal mieszkalny i mieszka z co najmniej dwójką dzieci. W tym przypadku limitem jest metraż (do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4. Limit nie obowiązuje przy 5 i większej liczbie dzieci).
Okres oszczędzania środków na koncie mieszkaniowym wynosi od 3 do maksymalnie 10 lat. Dokonywanie systematycznych wpłat (minimum 11 w skali roku) będzie dodatkowo premiowane przez państwo. Zebrane środki będzie można przeznaczyć na sfinansowanie zakupu pierwszej nieruchomości mieszkaniowej albo wkład finansowy w inwestycję w takową nieruchomość. Środki będzie można wydać przez 5 lat od momentu zakończenia oszczędzania,
Kto nie może skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?
Program nie będzie dostępny dla osób, które posiadają albo posiadały mieszkanie (z wyjątkami opisanymi w ustawie), ale także dla osób, które otrzymały nieruchomość w formie darowizny i darowiznę tę cofnięto. Ponadto z programu nie skorzystają także małżeństwa, w których jedno z małżonków posiada już nieruchomość, nawet jeśli mamy do czynienia z rozdzielnością majątkową.
źródło:
gov.pl
muratorplus