Media społecznościowe zmieniły świat na lepsze. Jednak posiadają one również negatywne strony, na które w szczególności narażone są osoby wrażliwe, mające predyspozycje do niektórych zaburzeń psychicznych, na przykład zaburzeń odżywiania.
Dzisiejsza kultura hołduje kultowi szczupłego i zadbanego ciała. Stan ten w połączeniu z korzystaniem z mediów społecznościowych przez coraz to młodsze osoby, może zniekształcać rzeczywistość i kierować młodych użytkowników w stronę nieprawidłowej relacji z jedzeniem.
Użytkownicy często na platformach internetowych udostępniają wysoce edytowane zdjęcia. Ukazują wypaczony obraz świata – idealne ciało, idealne życie… Sylwetki osób są perfekcyjne, nie posiadają żadnych skaz. Jak wiemy rzeczywistość tak nie wygląda.
Retuszowane zdjęcia mogą przyczyniać się do pojawiania się uczucia zagubienia wśród użytkowników, którzy mają predyspozycje do zaburzeń odżywiania. Tym bardziej pogłębiają problem zniekształconego obrazu własnego ciała, a jest to istotny czynnik w odniesieniu do zaburzeń związanych z jedzeniem i ogólnie pojętego zdrowia psychicznego.
Bez wątpienia, życie we współczesnym świecie samo w sobie jest czynnikiem ryzyka. Media społecznościowe wywierają presję. Potwierdzono to między innymi badaniami przeprowadzonymi przez Wilkischa i in. Dowiedziono, że nastolatki, które korzystają z Instagrama lub Facebooka zdecydowanie częściej pomijały posiłki oraz angażowały się w rygorystyczną aktywność fizyczną niż osoby, które nie korzystały z tych mediów.
Przeprowadzono wiele podobnych badań. Wszystkie te potwierdziły wysokie niezadowolenie z wizerunku własnego ciała u osób, które są użytkownikami mediów społecznościowych. Wykazano, iż to właśnie dziewczęta i młode kobiety są bardziej narażone na wpływ wyidealizowanych treści płynących z Internetu i ocenę przez innych niż chłopcy i młodzi mężczyźni w podobnym wieku. Młode kobiety często nie są na to przygotowane, a to również stanowi czynnik mogący mieć wpływ na powstawanie i rozwój nieprawidłowości w odżywianiu.
Zatem, media społecznościowe mogą w zdecydowanym stopniu zwiększać ryzyko występowania zaburzeń odżywiania. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż wszystkie nastolatki, które z nim korzystają są narażone. Każdy jest inny i inaczej reaguje na te same bodźce. Zapadnięcie na zaburzenie psychiczne nie jest takie łatwe i wiąże się w wieloma innymi skolerowanymi czynnikami.