W czwartek 2 czerwca inicjatywa Centrum im. Władysława Grabskiego zawitała do Suwałk, a młodzi Polacy uczestniczący w Spotkaniu z Ekonomią mieli okazję poznać zagadnienie roli państwa w reagowaniu na kryzys. Dodatkowym interesującym elementem była kwestia transakcji.
2 czerwca w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odbyło się kolejne, siódme wydarzenie w ramach Spotkania z Ekonomią.
Gościem była dr Katarzyna Obłąkowska z Instytutu Finansów, która wygłosiła wykład pt. Rola państwa w kryzysie na przykładzie kryzysu pandemicznego COVID-19 oraz transakcje gotówkowe i bezgotówkowe w Polsce.
– Do młodych należy przyszłość, zatem jeżeli teraz zrozumieją ekonomię, rolę państwa, także w gospodarce, to będą potem wiedzieli, jak kreować działalność publiczną – mówi dr Obłąkowska cytowana przez TVP Białystok.
– Uważamy, że wiedza ekonomiczna jest bardzo potrzebna młodzieży, bo przydaje się w dorosłym życia: kwestia zarządzania finansami osobistymi, ale też osoby podejmują pracę w wielu sektorach gospodarki i warto wiedzieć o takich szczegółach związanych z finansami – zauważa natomiast w rozmowie z Radio 5 (YouTube) Piotr Wasilewski, współorganizator wydarzenia.
Cykl to wynik projektu realizowanego przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego. Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki sfinansowaniu Spotkania z Ekonomią ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Zadanie: Edukacja młodzieży w zakresie wiedzy ekonomicznej i historycznej połączona z rozwojem instytucjonalnym Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego w latach 2020-2022.