Rozmowa o pracę. Jak się do niej przygotować? 

Rozmowa o pracę to niewątpliwie bardzo stresujące doświadczenie. Jeśli chcesz wypaść jak najlepiej, musisz dobrze się do niej przygotować. Poznaj sposoby dzięki którym zdobędziesz pracę na wymarzonym stanowisku!

Wyobraź sobie, że dzwoni do Ciebie telefon. Odbierasz, a w słuchawce słyszysz rekrutera, który informuje Cię o tym, że Twoje CV wzbudziło jego zainteresowanie, dlatego  zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zależy Ci na tej pracy, więc niewiele myśląc zgadzasz się, a po chwili odkładasz słuchawkę. Wówczas w Twojej głowie kłębią się miliony myśli… Czy dam sobie radę?

Nie idź na spotkanie rekrutacyjne z marszu! Dzięki solidnej zaprawie, Twoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska zwiększą się kilkukrotnie. Poznaj 7 sposobów na to, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, które zagwarantują Ci sukces!

 1. Poznaj swojego przyszłego pracodawcę 

Nie ma nic gorszego niż przyjście na rozmowę kwalifikacyjną, nie wiedząc do kogo. Rekruterzy, którzy będą z Tobą rozmawiać z pewnością wyczują, że nie do końca wiesz, gdzie przyszedłeś.

Rozmowa o pracę przebiegnie pomyślnie, jeśli dobrze poznasz swoje przyszłe miejsce pracy. Dowiedz się dokładnie czym się zajmuje firma, jaka jest jej historia, jakie są zasady w niej panujące, kto jest jej właścicielem, itp.. W tym celu możesz na przykład wejść na stronę internetową przedsiębiorstwa lub na jego media społecznościowe, by być na bieżąco z tym, co obecnie się dzieje.

To bardzo ważny element przygotowania do rozmowy o pracę, ponieważ w jej trakcie z pewnością padną pytania takie jak: dlaczego chcesz pracować akurat u nas? Aby zaimponować rekruterowi, warto odwołać się do firmowych standardów, które potwierdzą Twoją znajomość przyszłego miejsca pracy.

 1. Przeanalizuj dokładnie swoje CV 

Najważniejszym dokumentem, po którym pozna Cię Twój przyszły pracodawca jest CV. To tak naprawdę pierwszy moment, w którym rekruter mógł zobaczyć Twoje umiejętności i doświadczenie. Rozmowa o pracę z pewnością będzie w mniejszym lub większym stopniu opierała się właśnie o to, co tam napisałeś.

Dlatego nie daj się zaskoczyć! Przeanalizuj dokładnie to, co widnieje w Twoim CV. Pomyśl o tym, o co może zapytać Cię rekruter w związku z Twoim doświadczeniem, umiejętnościami, ukończonymi kursami. Bardzo prawdopodobne, że jeśli wpisałeś w CV określone kompetencje, rekruter będzie chciał je potwierdzić – sprawdzić stan Twojej wiedzy w wybranej dziedzinie.

 1. Na jakie stanowisko aplikujesz? 

CV złożyłeś z pewnością na określone stanowisko. Wobec tego tuż przed rozmową rekrutacyjną dokładnie przyjrzyj się ogłoszeniu o pracę, na które aplikowałeś. Sprawdź wszystkie wymagania i odnieś się do tego, które umiejętności posiadasz, które powinieneś doszlifować, a których nie masz, ale chętnie się ich nauczysz.

Przeanalizuj wszystkie obowiązki, które – jeśli dostaniesz tę pracę – będziesz wykonywał. Zastanów się jak odnoszą się one do podobnych zadań, które realizowałeś w przeszłości.

 1. Przedstaw się

Rozmowa o pracę najczęściej rozpoczyna się od frazy “powiedz nam coś o sobie”. To pytanie brzmi tak ogólnie, że z marszu naprawdę trudno na nie odpowiedzieć. Właśnie dlatego, przygotuj sobie kilka zdań, w których opowiesz rekruterom o tym: czym się zawodowo zajmujesz, jakie są Twoje marzenia związane z pracą i życiem prywatnym, czym się interesujesz, jakie jest Twoje doświadczenie, itp.

Spróbuj opowiedzieć o sobie w taki sposób, aby wzbudzić swoją osobą zainteresowanie u rekruterów. Nie zamykaj się w tradycyjnych schematach, ale zrób to w sposób niekonwencjonalny, by prowadzący rozmowę akurat Ciebie zapamiętali najbardziej spośród innych kandydatów na wybrane stanowisko.

 1. Pytania na rozmowie o pracę 

Jest kilka pytań, które są uwielbiane przez wszystkich rekruterów. Rozmowa o pracę polega właśnie na tym, aby dobrze, a przede wszystkim interesująco i świadomie na takie “pewniaki” odpowiedzieć.

Jakie pytania na rozmowie o pracę padają najczęściej? Oto one:  

 • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
 • Jaki jest Twój największy sukces?
 • Dlaczego akurat Ciebie powinna zatrudnić firma?
 • Dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?
 • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
 • Co Cię motywuje do pracy?
 • Gdzie widzisz siebie za 5/10 lat?

Mając świadomość, że z pewnością kilka spośród tych pytań padnie podczas rozmowy, możesz dobrze przygotować na nie odpowiedzi. Wówczas rekruter Cię nie zaskoczy! Pamiętaj by odpowiadać konkretnie, zwięźle, na temat. Staraj się być szczery, otwarty i życzliwy. Nie bój się przećwiczyć na głos określonych odpowiedzi. To może pomóc Ci w zdobyciu pewności siebie.

 1. Wynagrodzenie 

Odnośnie pytań, które z pewnością padną podczas rozmowy rekrutacyjnej… Podobno gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach, a jednak! Masz właściwie sto procent pewności, że w czasie rekrutacji padnie pytanie o to, ile chciałbyś zarabiać w nowej pracy. Jak wiemy, wynagrodzenie to jeden z czynników, który wpływa na zawodowe zadowolenie, dlatego zrób wszystko, by dobrze odpowiedzieć na to pytanie. Niewłaściwa reakcja może Cię kosztować szansę na wyższe wynagrodzenie.

Jaka jest zatem dobra odpowiedź? Niejednoznaczna. Pamiętaj, że zmiana pracy to najlepszy moment na negocjację warunków, dlatego wykorzystaj to! Sprawdź wynagrodzenia, jakie możesz otrzymać w swoim zawodzie w wielu miejscach. Uśrednij tę kwotę, by była wprost proporcjonalna do Twoich umiejętności i doświadczenia. Jeśli proponujesz jakąś kwotę, warto powiedzieć ją w widełkach (np. 5-7 tys. na rękę) i odnieść ją do tego, co wprowadzisz do firmy na nowym stanowisku. Pokaż, że zatrudnienie Ciebie da przedsiębiorstwu realne korzyści, które warte są każdych pieniędzy.

 1. A w dniu rozmowy…

Skoro już merytorycznie przygotowałeś się do rozmowy, pora na kwestie techniczne. Rozmowa o pracę rządzi się swoimi prawami, dlatego ubierz się na nią w sposób formalny. Ważne, byś wyglądał schludnie, odpowiednio do okazji. Wycisz telefon i wyłącz wibracje, niech nic nie rozprasza Twojej uwagi.

Gdy już będziesz szedł na rozmowę, zadbaj o punktualność. Nie bądź ani za wcześnie, ani za późno. Gdy rekruterzy zaproszą Cię do sali, spróbuj opanować stres. Masz do wykonania konkretne zadanie – wypaść jak najlepiej i zrób to! Skoro zrealizowałeś wszystkie powyższe punkty możesz być pewien, że jesteś przygotowany doskonale, więc wszystko pójdzie po Twojej myśli. Gdyby tak się nie stało, nauczysz się na własnych błędach. Po rozmowie podziękuj swoim rekruterom za poświęcony czas i ewentualnie zadaj im dodatkowe pytania. Następnie oczekuj na wynik i ciesz się nową posadą!

Rozmowa o pracę nie taka straszna! 

Jak widać, rozmowa rekrutacyjna wcale nie musi być straszna! Wystarczy dobrze się do niej przygotować, by osiągnąć pozytywny wynik! Jeśli tu jesteś, z pewnością w najbliższym czasie czeka Cię proces rekrutacji. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

 

 

/KW/

Foto: Edmund Dantes/Pexels

 

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Jak memy stają się narzędziem wyrażania opinii?

Ewolucja kultury masowej niejednokrotnie nas zaskakiwała, ale niewielu przewidziało, że jednym z jej najbardziej wpływowych elementów staną się memy. Te krótkie, często humorystyczne obrazki...

Czy potrafisz żyć bez smartfona? Dowiedz się jak smartfony wpływają na naszą codzienność

Smartfony, te małe technologiczne cuda, stały się naszymi nieodłącznymi towarzyszami. Umożliwiają nam komunikację z najbliższymi, dostęp do niekończącego się strumienia informacji i ułatwiają organizację...

Mieliśmy szczęście w losowaniu baraży do EURO 2024!

Tego czy Michał Probierz jest dobrym trenerem jeszcze nie wiemy. Wiemy za to, że ma duże szczęście. Dowodzi tego niewątpliwie wynik losowania par barażowych...

Fałszywe załączniki w mailach – kiedy kliknięcie może być niebezpieczne?

Dzisiejsze technologie dostarczają niezwykle wygodnych narzędzi komunikacji. E-mail jest jednym z podstawowych środków przekazu informacji w środowisku zawodowym, edukacyjnym, a także w kontaktach prywatnych....

PILNE! Przyczyny tragedii w Puszczykowie wyjaśnione. Wiemy co się wydarzyło

Poznaliśmy przyczyny tragicznych wydarzeń w wielkopolskiej miejscowości Puszczykowo. Przypomnijmy, że w jej wyniku śmierć poniosło 3 osoby, matka i dwie małe córki. Jak się...

Czy smartfony zdominowały nasze spotkania? Czym jest Phubbing?

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile razy w ciągu dnia zdarza się wam sięgnąć po swój smartfon? Zapewne nie raz zdarzyło się wam automatycznie wyciągnąć...

Koniec z zadaniami domowymi? Polska szkoła po wyborach

W związku z tegorocznymi wyborami, powróciła dyskusja o zmianach w polskiej edukacji. Jedną z propozycji jest likwidacja prac domowych. Dzieci obciążone planem lekcji, muszą...

PILNE! Rodzinna tragedia w Wielkopolsce. Nie żyją trzy osoby

Rodzinna tragedia w Puszczykowie. Dzisiaj doszło do makabrycznego odkrycia w wielkopolskiej miejscowości. Jak poinformowała Policja doszło tam do odnalezienia zwłok 29-letniej kobiety oraz jej...