Parlamentarzyści uchwalili nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, która skupia się na przepisach regulujących sprzedaż napojów energetycznych. Od 1 stycznia przyszłego roku osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły zakupić energetyków. Ponadto wszelkie napoje z domieszką tauryny i kofeiny zostaną wycofane z automatów oraz placówek oświaty. Nowelizację ustawy poparło 278 posłów, przeciw było 12 osób, a od głosu wstrzymało się 162 parlamentarzystów.
Początkowo przegłosowane zmiany miały również ograniczyć działalność reklamową producentów energetyków. Według początkowych ustaleń w obiegu medialnym, tj. w telewizji, radiu, kinie i teatrze, między godziną 6 a 20 miał obowiązywać bezwzględny zakaz promocji napojów energetycznych. Ostatecznie posłowie porzucili ten pomysł, a skupili się wyłącznie na kwestii sprzedaży płynów pobudzających nieletnim.
Zgodnie z treścią ustawy zakaz sprzedaży będzie dotyczył napoju będącym środkiem spożywczym, ujętym w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego „składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.
Celem energetyków jest przeciwdziałanie zmęczeniu i pobudzenie organizmu do aktywności. Spożycie opisywanego napoju może poprawić koncentrację, zwiększyć wydolność oraz przyspieszyć metabolizm. Napoje energetyczne są idealnym wyborem po krótkotrwałym, ale bardzo intensywnym wysiłku fizycznym, gdyż w krótkim czasie pomagają przywrócić optymalny stan energetyczny organizmu.
Niestety długotrwałe spożywanie napojów energetycznych może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Stałe przyjmowanie energetyków wiąże się z ryzykiem poważnego odwodnienia, uszkodzenia zębów, otyłości, cukrzycy typu 2 i osłabienia układu nerwowego. Na poważne problemy narażone są szczególnie osoby młode, stąd wyraźne zaangażowanie władz w celu walki z modą na energetyki.
Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż napoje energetyczne mogą prowadzić do silnego uzależnienia. Wiąże się to z dopływem dopaminy, czyli hormonu odpowiadającego za samopoczucie. Długotrwałe spożywanie energetyków może być kojarzone ze stanem błogości i ulgi, czyli silnym wydzielaniem się dopaminy. Z czasem możemy usilnie dążyć do uzyskania tego stanu, wręcz marzyć o wypiciu szkodliwego napoju i tym samym popaść w silne uzależnienie.
Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.
/JKI/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com
Źródła: money.pl; medonet.pl; gov.pl; wapteka.pl; strefamocy.pl