Senior w Sieci. Jak pomóc dziadkom odnaleźć się w cyfrowym świecie? 

To, co dla młodych w internecie jest bułką z masłem, dla seniorów może być prawdziwym wyzwaniem. Pokaż swoim dziadkom możliwości, jakie zapewniają im nowe technologie, a przy tym zadbaj o ich bezpieczeństwo w Sieci. Jak to zrobić? 

Internet to zdecydowanie przestrzeń, która każdego dnia daje nam mnóstwo możliwości. To właśnie tam szukamy informacji ze świata, odpowiedzi na nurtujące pytania. Tam także kontaktujemy się z przyjaciółmi, wymieniamy się doświadczeniami i dzielimy się swoją codziennością. Dobrodziejstwo internetu nie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla młodych ludzi. W Sieci znajdzie się miejsce dla każdego, także dla seniorów.

Senior w Sieci 

Okazuje się nawet, że seniorzy na dobre zagościli w wirtualnej rzeczywistości. Badania pokazują, że stanowią oni jedną z najliczniejszych grup internetu, aż 22% wszystkich użytkowników. Z pewnością na ich aktywność w Sieci wpłynęła pandemia koronawirusa. Wymusiła ona na seniorach obecność w internecie w celu kontaktowania się z bliskimi. Od tamtej pory aktywnych emerytów w wirtualnej przestrzeni przybywa!

Najchętniej seniorzy korzystają z mediów społecznościowych. To właśnie tam nawiązują nowe relacje, poszukują znajomych z lat młodości i kontaktują się z bliskimi. Komentują, udostępniają i aktywnie udzielają się w social mediach. To dla nich zupełnie nowa, ale fascynująca przestrzeń. Co ciekawe, ⅔ seniorów robi w Sieci… zakupy! Wciąż jednak są wśród nas emeryci, być może nasi dziadkowie, którzy do nowych technologii się nie przekonali. Jak im pomóc odnaleźć się w cyberprzestrzeni?

Pokaż im kluczowe aplikacje

Seniorzy z pewnością nie przekonają się do internetu, jeśli nie zobaczą jego niezwykłej funkcjonalności. Dlatego jeśli chcesz być przewodnikiem swoich dziadków w Sieci, pokaż im dobro wirtualnej rzeczywistości, pokaż te elementy, które mogą ułatwić im życie.

Warto pokazać dziadkom, jak usprawnić proces płacenia rachunków poprzez bank internetowy. Umiejętność wykonywania przelewów online z pewnością będzie wartościowa dla seniorów, którzy dzięki temu nie będą musieli wychodzić z domu, by zlecić płatności. Być może emeryci będą chcieli także zapisać się wirtualnie do przychodni, albo zamówić potrzebne artykuły przez internet lub zrealizować e-receptę.

Udziel swoim dziadkom korepetycji z korzystania z Sieci. Pokaż im wszystko co najważniejsze, z czego będą mogli korzystać. Pozwól zadawać im pytania i bądź cierpliwy, gdyby wszystko nie było dla nich od razu jasne. Pozwól swoim ukochanym seniorom uczyć się w swoim tempie, nie pospieszaj ich.

Pokaż im media społecznościowe 

Media społecznościowe jak sama nazwa wskazuje mają budować społeczność. Nie ulega wątpliwościom, że tak właśnie się dzieje – na Facebooku, Instagramie – każdy znajdzie miejsce dla siebie. Jeśli chcesz, aby Twoi dziadkowie szli z duchem czasu, pokaż im wybrane media społecznościowe. Facebook będzie dobrym wyborem na początek.

Być może seniorzy nie będą zachwyceni tym pomysłem na pierwszy rzut oka, ale jeśli pokażesz im zalety korzystania z tych platform, z pewnością inaczej podejdą do tego tematu. Bardzo prawdopodobne, że będą zaskoczeni, jak wiele ich znajomych, przyjaciół ma już swoje konta w tych serwisach. Pokaż im, że dzięki korzystaniu z mediów społecznościowych mogą kontaktować się ze swoimi dziećmi, wnukami, z przyjaciółmi, a także poznawać zupełnie nowe osoby.

Często zdarza się, że dziadkowie poprzez swoje zdrowotne ograniczenia nie mogą być aktywni w realnej rzeczywistości. Media społecznościowe mogą zatem być dla nich okazją do ponownego otwarcia się na świat, wyrażania swoich myśli i dzielenia się nimi z szerszym gronem osób.

Jeśli dziadkowie nie mają smartfona… 

Być może Twoi dziadkowie nie korzystają z internetu, ponieważ nie mają sprzętów umożliwiających surfowanie po Sieci. Właśnie dlatego, jeśli masz w domu sprzęt, z którego już nie korzystasz, a może się przydać innym. Podaruj dziadkom swojego smartfona lub komputer! Jeśli wciąż działa, ma najważniejsze funkcje, a Tobie nie jest już potrzebny i zbiera kurz w domowym zaciszu, to dobra okazja by zrobić coś dobrego.

Dziadkowie na pewno z przyjemnością przyjmą od Ciebie taki upominek wiedząc, że nie wykosztowałeś się zbyt wiele, by im pomóc.  Na pewno docenią fakt, że o nich pomyślałeś i tym bardziej z chęcią wejdą w internetowy świat. Powiedz im, że jest to dla Ciebie drobiazg, który ułatwi Wam wzajemną komunikację.

Gdy już przekażesz im sprzęt, pomóż im obeznać się z nową technologią. Wytłumacz podstawowe funkcje i wskaż jak mają o niego dbać. Wtedy z pewnością szybko nauczą się korzystać ze smartfona i komputera i pewnie nie raz Cię zaskoczą nowymi umiejętnościami!

Zadbaj o bezpieczeństwo dziadków 

Sieć to skarbnica wiedzy i niezwykle wartościowe miejsce pełne nowych informacji, doświadczeń, ale także… niebezpieczeństw. Są na nie narażeni wszyscy użytkownicy, a szczególnie ci, którzy nie do końca znają i rozumieją internetowe działania. Wśród nich z pewnością są seniorzy, którzy wirtualną rzeczywistość dopiero co poznają. Właśnie dlatego tak ważnym jest, aby już na początku uświadomić dziadków o zagrożeniach, na które mogą napotkać w Sieci.

Co możesz zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo w internecie Twoich dziadków?

  • Wprowadź wszelkie potrzebne zabezpieczenia na urządzeniach, z których korzystają Twoi dziadkowie.
  • Użyj silnych haseł, podwójnego logowania we wszystkich mailach, profilach, itp.
  • Zainstaluj program antywirusowy na urządzeniach, który wykryje podstawowe zagrożenia.
  • Zakładając konto w mediach społecznościowych, uczul dziadków, by zanadto nie dzielili się swoją prywatnością na profilu, a także by nie odpisywali na dziwne wiadomości, a przede wszystkim, by nie klikali w linki wysłane przez nieznajomych i nie tylko.
  • Poproś ich, aby w razie wątpliwości, zawsze kontaktowali się z Tobą, a nie działali na własną rękę.
  • Wskaż, gdzie w internecie szukać zaufanych źródeł.
  • Pokaż jak rozpoznawać zaufane linki (kłódka otwarta/zamknięta).
  • Uczul ich na to, aby nie podawali swoich danych osobowych w miejscach, które nie są potwierdzone.
  • Pokaż jak weryfikować informacje pojawiające się w Sieci. Zwróć dziadkom uwagę, że nie wszystko co pojawia się w internecie jest związane z prawdą.

Internet – miejsce przyjazne seniorom 

Internet to miejsce, absolutnie dla wszystkich, także dla najstarszych użytkowników, którzy między innymi tam mogą spożytkować swój wolny czas. Wszyscy, bez wyjątku mają możliwość w Sieci rozwijać swoje pasje, poznawać nowe osoby, kontaktować się z bliskimi i szukać inspiracji. Ważne jest jednak, aby na swojej drodze do poznawania internetu, emeryci mieli dobrego przewodnika, który ich poprowadzi do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw wirtualnej rzeczywistości. Zostań takim przewodnikiem dla swoich dziadków!

 

/KW/

fot. Kampus Production/ Pexels

 

 

 

 

 

Więcej od autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz także

Najnowsze

Matura będzie jeszcze łatwiejsza? Minister edukacji podjął decyzję

Minister edukacji i nauki profesor Przemysław Czarnek zapowiedział, że maturalne wymagania zostaną obniżone. Powód? Zaległości wynikające z okresowej nauki zdalnej w poprzednich latach. O ile...

Gdy miała 17 lat wygrała miliony. Dziś żałuje. Dlaczego?!

Jane Park miała 17 lat, gdy w Euromillions wygrała milion funtów, a więc około 5,5 mln zł. Stała się najmłodszą zwyciężczynią w historii, ale...

Pieniądze i powodzenie u kobiet nie wypełniły pustki. Znany piłkarz znalazł szczęście zostając księdzem

Zaczynał w słynnym Manchesterze United. Później przez lata był gwiazdą Norwich City. Miał sławę, pieniądze i powodzenie u kobiet – a więc wszystko, co...

Roksana Węgiel o Kościele. Dziennikarce opadła szczęka! VIDEO

Młoda gwiazda polskiej sceny muzycznej zabrała głos w sprawie swojej wiary. Dziennikarka była zaskoczona, choć Roksana Węgiel nie powiedziała niczego kontrowersyjnego. W ostatnich latach w...

Medycyna i polityka oczami młodego lekarza. Wywiad z Pawłem Grabkiem

Medycyna uznawana jest za jeden z najtrudniejszych kierunków studiów, a zawód lekarza wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Jak praca z pacjentami wygląda „od środka”?...

Najlepsze szkoły średnie w Polsce? Zobacz liderów rankingu!

Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych już za kilka miesięcy podejmą kluczowe decyzję w sprawie swojej dalszej kariery edukacyjnej. Jednak już teraz w głowach nastolatków...

Młode Polki nie chcą mieć dzieci? Zaskakujące wyniki badań i absurdalne nadinterpretacje

CBOS opublikował sondaż, z którego wynika, że blisko 70 proc. Polek w wieku od 18 do 45 roku życia nie chce mieć dzieci. Głębsza...

Cały świat przeciw Rosji? Więcej! Cały wszechświat! Rosyjski statek kosmiczny trafiony przez „meteoryt”

Rosji nie idzie nie tylko na froncie w wojnie z Ukrainą. Kraj zanotował kolejną wpadkę, choć akurat tym razem ciężko mówić o czyjejś winie. Statek...