Niestety, konflikt izraelsko-palestyński trwa w najlepsze, a działania wojenne przynoszą cierpienie zarówno Palestyńczykom, jak i mieszkańcom Izraela. Należy jednak pamiętać, iż sama wojna została wywołana poprzez napastnicze działania nie Palestyny, a organizacji terrorystycznej skonsolidowanej na terenie Strefy Gazy – Hamasu. Jaka jest historia tej grupy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.
Hamas został założony w 1987 r., niedługo po rozpoczęciu pierwszej intifady, czyli ogólnonarodowego powstania Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu. Za powołaniem wspomnianej organizacji stali radykalni przedstawiciele Organizacji Wyzwolenia Palestyny, którzy opowiadali się za zastosowaniem zdecydowanego militarnego sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez władze Izraela. Sama nazwa jest skrótem od Harakat al-Muqawamah al Islamija, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Islamski Ruch Oporu, a jako pojedyncze słowo „zapał”, „ogień”, „gorliwość” lub „entuzjazm”. Od początku Hamas wykorzystywał terrorystyczne ataki jako główną metodę działania, stosowaną zarówno wobec izraelskich wojskowych, jak i cywili.
Kilka miesięcy po powołaniu organizacji utworzono Konwencję Islamskiego Ruchu Oporu, w którym znajdziemy wszelkie przejawy agresywnych deklaracji. Już we wstępie napotkamy następujące sformułowanie: „Izrael będzie istniał dopóki, dopóki Islam nie zlikwiduje go, tak jak uczynił to z innymi przedtem”. W dalszej części wspomnianego tekstu możemy znaleźć także własną próbę zdefiniowania Hamasu i jego celu: „Islamski Ruch Oporu jest wyróżniającym się ruchem palestyńskim, którego podstawowym założeniem jest wiara w Allaha i życie zgodnie z zasadami Islamu. Jego usilnym staraniem jest rozpowszechnienie wielkości Allaha na każdym centymetrze Palestyny”. Powyższe stwierdzenia idealnie odwołują się do dalszej działalności organizacji, również tej dzisiejszej.
Hamas nigdy nie zgadzał się na żadne ustępstwa. Dobitnie ukazał swój sprzeciw tuż po podpisaniu pokojowego porozumienia z Oslo między Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny, nie zaprzestając ofensywnej działalności terrorystycznej wobec mieszkańców Izraela.
W 2006 roku odbyły się wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej, w której Hamas zdobył zdecydowaną większość głosów. Były to także ostatnie wybory w Palestynie. Za rządów Hamasu przeprowadzono intensywną islamizację Strefy Gazy, a także wprowadzono powszechną politykę strachu i nienawiści. Wprowadzono powszechną militaryzację działań politycznych, nie powstrzymując się od używania ataków terrorystycznych jako metody prowadzenia polityki. Niestety taki stan rzeczy utrzymuje się aż do czasów dzisiejszych.
Należy pamiętać, że Hamas nie jest równoważny z państwem palestyńskim, a Palestyńczyk niekoniecznie popiera działania tej organizacji.
/JK-I/
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com
Źródła: infor.pl; izrael.badacz.org; wikipedia.org