Wielkimi krokami zbliża się sierpniowy superksiężyc. Naturalny satelita Ziemi w pełni będzie znajdował się bardzo blisko naszej planety, co oznacza niesamowite widoki nocą. Superpełnia wystąpi w sierpniu aż dwukrotnie, co zdarza się raz na kilka lat.
Pierwszy raz superksiężyc będziemy mogli zobaczyć już jutro — 1 sierpnia o godzinie 20:33. Wtedy jego odległość od Ziemi wyniesie dokładnie 363 815 km. Spektakularne widoki będziemy mogli podziwiać także przez kilka kolejnych sierpniowych nocy aż do 8 sierpnia, kiedy nastąpi III kwadra.
Drugi superksiężyc pojawi się na niebie 31 sierpnia i wtedy znajdzie się on jeszcze bliżej Ziemi.
Czym jest superksiężyc?
Spoglądając na Księżyc możemy zauważyć zmiany jego rozmiarów — czasami dostrzegamy go niemalże od razu, a czasami jego odnalezienie zajmuje nam kilka chwil. Dlaczego?
Księżyc krąży dookoła Ziemi po eliptycznej orbicie, pokonując ją w czasie 29,5 dnia. Z uwagi na fakt, że nachylenie orbity księżyca odbiera od płaszczyzny równikowej Ziemi, wydaje się nam, że nasz naturalny satelita zmienia swój rozmiar.
Średnia odległość Srebrnego Globu od Ziemi to 384 tysiące kilometrów. Z kolei różnica pomiędzy najodleglejszym punktem (apogeum) a najbliższym (perygeum) wynosi maksymalnie 14 procent. Zatem dlatego tarcza naszego naturalnego satelity wydaje nam się zmieniać rozmiar. Znajdując się w perygeum księżyc świeci do nawet 30 proc. jaśniej niż w momencie apogeum.
Zjawisko superksiężyca występuje w momencie, kiedy Księżyc osiąga pełnię, a jego odległość od Ziemi nie przekracza 10% zbliżenia osiąganego w perygeum.