Po dobrej zabawie połączonej z nadmiernym spożyciem alkoholu w końcu przychodzi czas na niego. Kac pojawia się mniej więcej po 10 godzinach od momentu zaprzestania picia. Zwykle występuje w przypadku, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,8 promila.
Tak zwany, syndrom dnia wczorajszego nie należy do przyjemnego stanu. Charakteryzuje się bólem głowy, ogólnym osłabieniem organizmu, obniżeniem koncentracji, nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne, takie jak światło, dźwięki, zapachy oraz obniżonym apetytem. Dodatkowo mogą występować również wzmożone pragnienie, nudności, wymioty i drżenie rąk.
Objawy są niezmienne, jednak czas ich występowania i poziom nasilenia zależy od płci, wagi i czynników genetycznych. Zazwyczaj kac ustępuje po kilku godzinach, jednak w niektórych przypadkach może trwać dłużej niż 24 godziny.
Co istotne, istnieje kilka zasad, które pozwalają zredukować objawy nadmiernego spożycia alkoholu. Oto kilka z nich:
1. Nie mieszaj trunków – picie różnego rodzajów alkoholu wywołuje największego kaca.
2. Zrezygnuj z napojów gazowanych – lepiej spożywać soki i napoje niegazowane, ponieważ dwutlenek węgla znajdujący się w napojach gazowanych sprawia, że alkohol szybciej się wchłania.
3. Wybieraj jasne alkohole – te ciemne zawierają najwięcej zanieczyszczeń, tzw. kongenerów, które wywołują kaca.
4. Zrezygnuj z picia przez słomkę – alkohol zaczyna być trawiony już w jamie ustnej, zatem wolniej odczujemy jego oddziaływanie, gdy będziemy go szybko połykać.
5. Rób przerwy – daj czas organizmowi na wchłonięcie alkoholu.
6. Nie pal – alkohol i nikotyna to nienajlepszy duet. Udowodniono, że wypalone papierosy mają bezpośredni wpływ na moc kaca.
7. Dużo wody – przed położeniem się spać wskazane jest wypicie minimum 0,5 litra wody. Ponadto można również zażyć aspirynę lub witaminę C.