Niedawno informowaliśmy o zamiarach niemieckiego rządu związanych z częściową legalizacją marihuany. Wśród argumentów wymienianych przez zwolenników liberalnego podejścia do sprawy konopi nierzadko pojawia się kwestia zdrowotnych właściwości rośliny. Wyniki najnowszych badań przekrojowych potwierdzają, że w rzeczywistości marihuana lecznicza może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia niektórych osób. Niemniej jednak, rezultaty eksperymentu zwracają uwagę na fakt, że dla szczególnych grup leki zawierające konopie indyjskie mogą być szkodliwe.
Nie od dziś wiadomo, że kannabidiol (CBD), czyli związek chemiczny występujący w konopiach, może być wykorzystywany w leczeniu wielu przewlekłych schorzeń. Srosuje się go między innymi w walce ze stwardnieniem rozsianym, nieswoistym zapaleniem jelit oraz przewlekłym bólem. Ponadto CBD znajduje zastosowanie w różnych środkach paliatywnych, które odpowiadają za uśmierzanie bólu.
Najnowszy przegląd metaanaliz analizujących wpływ konopi indyjskich zwraca jednak uwagę na szczególnie szkodliwy wpływ kannabinoidów na dobrostan osób młodych, kierowców oraz ciężarnych kobiet. Autorzy wspomnianego podsumowania przeanalizowali 101 metaanaliz przeprowadzonych w latach 2002-2022, a następnie opublikowali raport na stronie British Medical Journal.
„Przekonujące bądź zbieżne dowody przemawiają za unikaniem konopi indyjskich w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości, u osób podatnych na zaburzenia psychiczne lub z zaburzeniami zdrowia psychicznego w czasie ciąży oraz przed i w trakcie prowadzenia pojazdu” – czytamy w raporcie.
Według autorów analizy, badania jednoznacznie stwierdzają, że stosowanie konopi zwiększa ryzyko wypadków samochodowych oraz prowadzi do negatywnych efektów rozwojowych u dzieci, których matki stosowały środki konopne w okresie ciąży. Ponadto naukowcy uważają, iż w okresie szczególnie dynamicznego rozwoju, a więc wśród nastolatków i młodych ludzi, należy unikać marihuany.
Konkluzje dokonane przez autorów opisywanej analizy nie odnoszą się jednak wyłącznie do negatywnych cech roślin konopnych. Oprócz schorzeń wymienionych w początkowej części artykułu, naukowcy zwrócili uwagę na możliwość wykorzystania kannabidiolu w zwalczaniu padaczki, zwłaszcza u dzieci. Dodatkowo zauważono, że konopie indyjskie mogą pomóc w ograniczeniu nudności i wymiotów u pacjentów cierpiących na wszelkie schorzenia, a także w poprawie jakości snu u osób chorych na raka.
Podsumowując, marihuana może być czynnikiem pomocnym w walce z szeroką gamą chorób. Należy jednak pamiętać, iż jej wykorzystanie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Ponadto warto pamiętać, iż to, co dla jednych jest użyteczne, dla innych może być szkodliwe. Tak jest również w przypadku konopi. Młodzi, kierowcy oraz kobiety w ciąży zdecydowanie powinni unikać kontaktu z marihuaną.
/JKI/
Źródła: theguardian.com; bmj.com
Foto: zrzut z ekranu/Youtube.com