Aktywność fizyczna determinuje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Znasz uczucie radości po wykonanym treningu? Jest to efekt endorfin wytworzonych w ośrodkowym układzie nerwowym, które powszechnie uznajemy za „hormony szczęścia”. To jednak nie wszystko — sport wpływa na naszą psychikę znacznie szerzej.
Badania wskazują, że sport buduje wyższe poczucie własnej skuteczności oraz zwiększa chęć osiągania kolejnych celów. Dzieje się tak, ponieważ aktywność fizyczna pobudza produkcję m.in. dopaminy, a ponadto serotoniny,a także acetylocholiny i noradrenaliny. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim dopamina, która związana jest z motywacją, pamięcią i uwagą. Wyrzut dopaminy w większej ilość aktywuje system nagrody, zachęcając nas do powtarzania czynności, podczas której aktywowaliśmy ten neuroprzekaźnik w większej ilości.
Sport to jednak nie tylko większe odczuwanie szczęścia oraz lepsza motywacja do działania. Trening to także znakomity sposób na lepszą pamięć. Już 10-minutowa sesja delikatnych ćwiczeń fizycznych poprawia naszą pamięć, wspierając połączenia pomiędzy zakrętem zębatym hipokampa a strukturą kory mózgowej. Wnioski przedstawili neuronaukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie (Japonia).
Aktywność fizyczna to także skuteczny sposób na walkę z depresją i złym stanem psychicznym. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of South Australia w Adelajdzie trening jest skutecznym antydepresantem — ćwiczenia fizyczne w zestawieniu ze standardową terapią miały istotny statystycznie wpływ na złagodzenie objawów stanów lękowych czy depresji.
Raport z analizy opublikowano na łamach „British Journal Sports of Medicine” i jest to aktualnie najbardziej wnikliwa metaanaliza dotycząca tego zagadnienia — dlaczego? W badaniach wzięło bowiem udział ponad 128 tysięcy osób, w tym osoby zdrowe, z zaburzeniami psychicznymi, a także te przewlekle chore.
Jak widzicie sport, to nie tylko dobra sylwetka, ale także znacznie lepsza psychika a tym samym codziennie funkcjonowanie, co zostało już bardzo dokładnie zbadane.
Źródła:
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/213328
https://www.tsukuba.ac.jp/en/research-news/20211125140000.html
https://bjsm.bmj.com/content/early/2023/03/02/bjsports-2022-106195