Życie w zdigitalizowanym społeczeństwie niesie wiele korzyści, ale także obaw. Raport „Dojrzeć do praw” wskazuje, czego najbardziej obawiają się młodzi w cyberprzestrzeni.
Raport „Dojrzeć do praw” Fundacji Orange powstał we współpracy z grupą 42 ekspertów. Znajdziemy w nim szereg badań dotyczących dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych, listę niepokojących zjawisk, a także opinie ekspertów.Realizacją badań zajęły się dr Anna Buchner oraz Katarzyna Fereniec-Błońska.
Czego młodzi najbardziej boją się w sieci?
Raport wskazuje, że cyberprzemoc rówieśnicza występuje w Polsce dwukrotnie częściej niż w innych 19 badanych krajach. Ten fakt bezpośrednio przekłada się na największe obawy młodych, które dotyczą ich rówieśników, a zwłaszcza tego, co mogą im zrobić poprzez zachowane zdjęcia, filmy oraz zrzuty ekranu z wiadomości. Młodych martwi możliwy hejt w wyniku zachowanych materiałów na ich temat.
Jak mówi jedna z autorek raportu — dr Anna Buchner, młodzi przywiązują ogromną wagę do swojego wizerunku w sieci. Obawa, że przez jedną złą decyzję może on ulec pogorszeniu, jest bardzo duża. Ponadto zawarte w raporcie badania pokazują, że młodzi czują się w cyberprzestrzeni samotni.
Jak wspierać młodych w cyberprzestrzeni?
Eksperci wskazują, że wiele problemów związanych z poruszaniem się w sieci można rozwiązać poza światem cyfrowym, dzięki edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Mowa tu zwłaszcza o wzmacnianiu kompetencji cyfrowych, społecznych i emocjonalnych, a także zwiększaniu świadomości higieny cyfrowej.
źródła:
Raport „Dojrzeć do praw”