Wyprowadzka od rodziców postrzegana jest jako duży krok w dorosłość. Kiedy młodzi opuszczają rodzinne domy? Na terenie UE w 2022 roku młode osoby decydowały się zamieszkać samodzielnie średnio w wieku 26,4 lat. Różnice pomiędzy poszczególnymi państwami są jednak spore. Jak wypadła Polska?
Jest szereg czynników, które wpływają na decyzje o wyprowadzce od rodziców. Przede wszystkim to sytuacja ekonomiczna — im w danym kraju łatwiej o pracę, która pozwala na samodzielne utrzymanie, tym szybciej młodzi decydują się zamieszkać sami. Najwcześniej rodzinne gniazdka opuszczają Finowie, Szwedzi i Duńczycy, podczas gdy najdłużej z rodzicami mieszkają Słowacy, Grecy, Chorwaci oraz Bułgarzy i Włosi.
W jakim wieku młodzi wyprowadzają się od rodziców w poszczególnych krajach?
W wieku 30 lat lub więcej na swoje wyprowadzają się mieszkańcy Chorwacji, Włoch, Bułgarii, Grecji i Malty. Z kolei Finowie, Szwedzi i Duńczycy wyprowadzają się od rodziców w wieku poniżej 22 lat. Jak wypadają Polacy?
Młodzi Polacy w 2022 roku opuszczali rodzinny dom średnio w wieku 28,9 lat. To więcej niż w 2020, kiedy wiek ten wynosił średnio równe 28 lat. Polska zamyka pierwszą dziesiątkę państw, w których młodzi wyprowadzają się od rodziców najdłużej. Na szczęście wdrożone działania rządu, jak np. Bezpieczny Kredyt 2% powinny odwrócić trend wywołany głównie pandemią.
Warto dodać, że tendencja do wydłużania się wieku wyprowadzki z domu ma miejsce w wielu krajach europejskich. Główne powody to rosnące koszty życia, ale i tradycje wielopokoleniowe (głównie dotyczą one państw Europy Południowej).
Mężczyźni mieszkają z rodzicami dłużej niż kobiety
Dane Eurostatu wskazują, że na terenie UE wcześniej od rodziców wyprowadzają się kobiety — średnio w wieku 25,4 lat, a mężczyźni średnio mając 27,3 lata. W Polsce kobiety opuszczają rodzinny dom średnio w wieku 27,8 lat, a mężczyźni 29,9 lat.