W obliczu lockdownu – jak przetrwać kolejną izolację?

Podobnie jak w 2020, wraz z końcem roku obserwujemy lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem, więc ponownie wprowadzane są liczne restrykcje – w tym nauczanie zdalne.

Można powiedzieć, że już to przechodziliśmy i wiemy, czego się spodziewać. Wiem jednak, że trudno w czasie zimowej chandry odnaleźć sobie siłę do zrealizowania planów na produktywne spędzenie czasu w warunkach domowych. O czym zatem pamiętać, by wynieść z tej trudnej sytuacji jak najwięcej?

Kiedy po raz pierwszy zamknięto szkoły pamiętam w Internecie i wśród moich znajomych szczególne poruszenie. Prawie każdy snuł wielkie plany, co zrobi dzięki nadmiarowi czasu – dokończy ulubiony serial, zacznie ćwiczyć etc. Niestety, z czasem zapał ten znikał wraz z kolejnymi przedłużeniami restrykcji. Nie jest łatwo nie wpaść w marazm i chroniczne zmęczenie, kiedy całe dnie spędza się w czterech ścianach przy ekranie komputera.

Teraz, gdy historia zatacza koło, bardzo nie chcę, by ten scenariusz się powtórzył. Pandemia nie ma zamiaru nas szybko opuścić, lecz nie możemy dać jej odebrać nam młodzieńczych lat życia, dlatego priorytetem na ten lockdown jest dla mnie unikanie błędów popełnionych w zeszłym roku oraz stosowanie rad, które mają realne przełożenie na dobrostan psychiczny i fizyczny w czasie izolacji. Oto kilka z nich:

Dobry plan to podstawa

Widzę doskonale po sobie, że im dokładniej zaplanuję swój czas, tym lepiej go wykorzystuję. Planując swoje aktywności tworzy się pewne zobowiązanie wobec samego siebie, co jest dobrą motywacją do wstania z łóżka. Pomaga to nie marnować czasu, spożytkować go produktywnie i uniknąć nudy. Planować warto zarówno naukę, jak i odpoczynek. Najlepiej zrobić to poprzedniego dnia i wyrobić sobie w tym nawyk.

Jesteś tym, co jesz

Nie mam tu na myśli zbilansowanej diety, a treści i informacje, które do nas docierają. Czytając codziennie kilkanaście newsów o zachorowaniach, zgonach i innych tragediach, łatwo jest się załamać. Ważnym jest, by śledzić sytuację ze sprawdzonych źródeł i nie częściej, niż potrzeba – raz dziennie w zupełności wystarczy. Wiarygodnym miejscem do tego jest strona rządowa:
https://www.gov.pl/web/koronawirus

Choć kusi, by całymi dniami oglądać śmieszne Tiktoki, nadrobić kolejny netflixowy tasiemiec lub przeglądać zdjęcia na Instagramie, trzeba mieć się na baczności. Proste, niewymagające i liczne treści przeciążają naszą percepcję, powodują problemy ze skupieniem i tak naprawdę nic do naszego życia nie wnoszą. Naprawdę lepiej sięgnąć po ciekawą książkę, film, przesłuchać podcast lub album muzyczny. Ze swojej strony polecam zajrzeć do darmowych zbiorów VOD TVP – szczególnie programów z TVP Kultura i nagrań Teatru Telewizji.
https://vod.tvp.pl

Potrzebujemy siebie nawzajem

Kontakty społeczne to absolutny priorytet. Choć niekiedy trudno wytrzymać z domownikami, są oni przecież ważnymi osobami w naszych życiach. Telefon do starego znajomego, wysyłanie sobie memów, granie w gry internetowe – to proste, ale bardzo istotne zachowania w okresie odosobnienia. Może warto rozeznać też, czy ktoś w naszym otoczeniu nie potrzebuje pomocnej dłoni? Zrobienie zakupów sąsiadce to nie tylko dobry uczynek dla niej, ale i ogromna satysfakcja dla nas.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Czasami trudno jest się zmęczyć, jeśli siedzi się cały dzień w łóżku w piżamie. Sport to nie tylko udoskonalenie sylwetki, ale i sposób na wyprodukowanie endorfin i rozruszanie organizmu, dzięki czemu paradoksalnie zredukujemy zmęczenie i na pewno poprawimy jakość snu. Tu też, wracając do pierwszej rady, warto zaplanować kiedy i co chcemy robić, mierząc siły na zamiary. Nawet poranny krótki spacer może być ogromnym sukcesem.

Mówiąc o zdrowiu, nie da się nie wspomnieć o diecie. Chyba każdy kiedyś powiedział sobie, że chciałby zjeść lub ugotować coś smacznego, ale nie ma czas bądź umiejętności. Lepszego momentu na ich zdobywanie nie będzie! A może przy okazji odnajdziemy w gotowaniu nową pasję?

Zadbaj o osobę, z którą spędzisz całe życie

Czyli oczywiście o siebie samego.;) Oprócz wyrabiania zdrowych nawyków, może warto przemyśleć swoje plany, relacje, priorytety? Co zrobić, by być lepszym człowiekiem i osiągnąć swoje cele? Warto uporządkować swoją głowę, korzystając z przystępnych warunków. W tym miejscu polecam wartościową książkę, która może w tym pomóc – „12 życiowych zasad” Jordana B. Petersona.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4855858/12-zyciowych-zasad-antidotum-na-chaos

Puść wodze kreatywności

Na YouTube są tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy poradników. Jeśli masz chęć, by coś tworzyć – to jest ten moment! Naucz się szydełkować, grać na ukulele, obrabiać zdjęcia w Photoshopie, tworzyć grafiki w Canvie albo zrób jeden z wielu darmowych kursów – np. obsługi Excela. Urozmaici to dość jednorodną rzeczywistość lockdownu, dając tym samym namacalną umiejętność, która zostanie z Tobą również gdy minie era Covida.

Najważniejsze – nie bój się prosić o pomoc

Dobrze robić plany, jednak ich realizacja wymaga wiele samodyscypliny, determinacji i przystępnych warunków. Nie jest niczym wstydliwym nie radzić sobie w tych trudnych okolicznościach. Przychodzi czasem taki czas, kiedy wstanie z łóżka jest największym sukcesem dnia, którego nie wolno bagatelizować. Kiedy wszystkiego jest za dużo pamiętaj, że nie ma nic złego w proszeniu o pomoc i są ludzie, którzy chcą jej udzielić. Więcej informacji znajdziesz tu:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/gdzie-znajdziesz-pomoc-w-przypadku-pogorszenia-stanu-psychicznego

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Darmowe studia do zdobycia! Wydłużono termin składania prac w konkursie „Dom Kopernika”

Termin składania prac w konkursie "Dom Kopernika", zorganizowanym przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, został przesunięty na 10 marca. Organizatorzy zapraszają wszystkich ambitnych młodych ludzi,...

Praca przyszłości, czyli jak zaprojektować swoją drogę zawodową? Nowy raport Biura Analiz Centrum Grabskiego

Jakie zawody znikną, jakie staną się "trendy"? Co warto studiować by nie martwić się o pracę w przyszłości? Które specjalności będą szczególnie dobrze płatne,...

Sztuczna inteligencja jako pomoc w nauce języków obcych – jak uczniowie i nauczyciele wykorzystują AI?

W dzisiejszych czasach naukę języka angielskiego dzieci rozpoczynają od najmłodszych lat. Jako lingua franca język ten jest niezbędny dla swobodnej komunikacji za granicą i...

Nowa kartka w piłce nożnej! Zmiany tuż tuż


W niedalekiej przyszłości będziemy świadkami kolejnej piłkarskiej rewolucji. Międzynarodowa Rada Piłki Nożnej chce wprowadzić nową sędziowską kartkę o kolorze niebieskim. Czemu ma służyć? Poniżej...

Wypij kawkę w towarzystwie kota, czyli kocie kawiarenki

W ostatnim czasie wielką popularność zyskują kocie kawiarnie, gdzie w towarzystwie miauczących czworonogów można wypić kawkę, herbatkę i zjeść coś słodkiego. Inicjatywa zrodziła się w...

Jak e-sport stał się polem do hazardu dla młodych graczy

Gry komputerowe nie są już tylko formą rozrywki, ale również sposobem na zarabianie pieniędzy. Znaczący wzrost popularności skinów do gier, zwłaszcza takich tytułów jak...

Jeśli posiadasz te monety z czasów PRL-u jesteś bogaty! 

Czy zastanawiałeś się kiedyś co ze starymi monetami z czasów PRL-u, którymi płacili nasi rodzice i dziadkowie?  Jeśli jesteś ich posiadaczem, to może oznaczać, że...

Kilka zdań o pokoleniu Z i „Gangu Albanii” czyli mądry Polak po szkodzie?

W ostatnich dniach spora część internautów oraz mediów emocjonowała się skandalicznym zachowaniem muzyka, znanego szerszej publiczności jako „Popek”. Jego ordynarny występek został zarejestrowany na...