W obliczu lockdownu – jak przetrwać kolejną izolację?

Podobnie jak w 2020, wraz z końcem roku obserwujemy lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem, więc ponownie wprowadzane są liczne restrykcje – w tym nauczanie zdalne.

Można powiedzieć, że już to przechodziliśmy i wiemy, czego się spodziewać. Wiem jednak, że trudno w czasie zimowej chandry odnaleźć sobie siłę do zrealizowania planów na produktywne spędzenie czasu w warunkach domowych. O czym zatem pamiętać, by wynieść z tej trudnej sytuacji jak najwięcej?

Kiedy po raz pierwszy zamknięto szkoły pamiętam w Internecie i wśród moich znajomych szczególne poruszenie. Prawie każdy snuł wielkie plany, co zrobi dzięki nadmiarowi czasu – dokończy ulubiony serial, zacznie ćwiczyć etc. Niestety, z czasem zapał ten znikał wraz z kolejnymi przedłużeniami restrykcji. Nie jest łatwo nie wpaść w marazm i chroniczne zmęczenie, kiedy całe dnie spędza się w czterech ścianach przy ekranie komputera.

Teraz, gdy historia zatacza koło, bardzo nie chcę, by ten scenariusz się powtórzył. Pandemia nie ma zamiaru nas szybko opuścić, lecz nie możemy dać jej odebrać nam młodzieńczych lat życia, dlatego priorytetem na ten lockdown jest dla mnie unikanie błędów popełnionych w zeszłym roku oraz stosowanie rad, które mają realne przełożenie na dobrostan psychiczny i fizyczny w czasie izolacji. Oto kilka z nich:

Dobry plan to podstawa

Widzę doskonale po sobie, że im dokładniej zaplanuję swój czas, tym lepiej go wykorzystuję. Planując swoje aktywności tworzy się pewne zobowiązanie wobec samego siebie, co jest dobrą motywacją do wstania z łóżka. Pomaga to nie marnować czasu, spożytkować go produktywnie i uniknąć nudy. Planować warto zarówno naukę, jak i odpoczynek. Najlepiej zrobić to poprzedniego dnia i wyrobić sobie w tym nawyk.

Jesteś tym, co jesz

Nie mam tu na myśli zbilansowanej diety, a treści i informacje, które do nas docierają. Czytając codziennie kilkanaście newsów o zachorowaniach, zgonach i innych tragediach, łatwo jest się załamać. Ważnym jest, by śledzić sytuację ze sprawdzonych źródeł i nie częściej, niż potrzeba – raz dziennie w zupełności wystarczy. Wiarygodnym miejscem do tego jest strona rządowa:
https://www.gov.pl/web/koronawirus

Choć kusi, by całymi dniami oglądać śmieszne Tiktoki, nadrobić kolejny netflixowy tasiemiec lub przeglądać zdjęcia na Instagramie, trzeba mieć się na baczności. Proste, niewymagające i liczne treści przeciążają naszą percepcję, powodują problemy ze skupieniem i tak naprawdę nic do naszego życia nie wnoszą. Naprawdę lepiej sięgnąć po ciekawą książkę, film, przesłuchać podcast lub album muzyczny. Ze swojej strony polecam zajrzeć do darmowych zbiorów VOD TVP – szczególnie programów z TVP Kultura i nagrań Teatru Telewizji.
https://vod.tvp.pl

Potrzebujemy siebie nawzajem

Kontakty społeczne to absolutny priorytet. Choć niekiedy trudno wytrzymać z domownikami, są oni przecież ważnymi osobami w naszych życiach. Telefon do starego znajomego, wysyłanie sobie memów, granie w gry internetowe – to proste, ale bardzo istotne zachowania w okresie odosobnienia. Może warto rozeznać też, czy ktoś w naszym otoczeniu nie potrzebuje pomocnej dłoni? Zrobienie zakupów sąsiadce to nie tylko dobry uczynek dla niej, ale i ogromna satysfakcja dla nas.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Czasami trudno jest się zmęczyć, jeśli siedzi się cały dzień w łóżku w piżamie. Sport to nie tylko udoskonalenie sylwetki, ale i sposób na wyprodukowanie endorfin i rozruszanie organizmu, dzięki czemu paradoksalnie zredukujemy zmęczenie i na pewno poprawimy jakość snu. Tu też, wracając do pierwszej rady, warto zaplanować kiedy i co chcemy robić, mierząc siły na zamiary. Nawet poranny krótki spacer może być ogromnym sukcesem.

Mówiąc o zdrowiu, nie da się nie wspomnieć o diecie. Chyba każdy kiedyś powiedział sobie, że chciałby zjeść lub ugotować coś smacznego, ale nie ma czas bądź umiejętności. Lepszego momentu na ich zdobywanie nie będzie! A może przy okazji odnajdziemy w gotowaniu nową pasję?

Zadbaj o osobę, z którą spędzisz całe życie

Czyli oczywiście o siebie samego.;) Oprócz wyrabiania zdrowych nawyków, może warto przemyśleć swoje plany, relacje, priorytety? Co zrobić, by być lepszym człowiekiem i osiągnąć swoje cele? Warto uporządkować swoją głowę, korzystając z przystępnych warunków. W tym miejscu polecam wartościową książkę, która może w tym pomóc – „12 życiowych zasad” Jordana B. Petersona.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4855858/12-zyciowych-zasad-antidotum-na-chaos

Puść wodze kreatywności

Na YouTube są tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy poradników. Jeśli masz chęć, by coś tworzyć – to jest ten moment! Naucz się szydełkować, grać na ukulele, obrabiać zdjęcia w Photoshopie, tworzyć grafiki w Canvie albo zrób jeden z wielu darmowych kursów – np. obsługi Excela. Urozmaici to dość jednorodną rzeczywistość lockdownu, dając tym samym namacalną umiejętność, która zostanie z Tobą również gdy minie era Covida.

Najważniejsze – nie bój się prosić o pomoc

Dobrze robić plany, jednak ich realizacja wymaga wiele samodyscypliny, determinacji i przystępnych warunków. Nie jest niczym wstydliwym nie radzić sobie w tych trudnych okolicznościach. Przychodzi czasem taki czas, kiedy wstanie z łóżka jest największym sukcesem dnia, którego nie wolno bagatelizować. Kiedy wszystkiego jest za dużo pamiętaj, że nie ma nic złego w proszeniu o pomoc i są ludzie, którzy chcą jej udzielić. Więcej informacji znajdziesz tu:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/gdzie-znajdziesz-pomoc-w-przypadku-pogorszenia-stanu-psychicznego

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Mieszkania dla absolwentów w Białymstoku – przyszłość czy ślepa uliczka?

Nowy program "Mieszkanie dla absolwenta" w Białymstoku oferuje młodym ludziom tanie lokum na start. Czy to sposób na zatrzymanie talentów w mieście? Białystok wprowadza...

Edukacja medialna czyli Alfabet Nowych Mediów na kanale DEM TV

Alfabet Nowych Mediów to kolejny edukacyjny cykl realizowany przez Fundację Edukacji i Mediów (FEiM). Pod kolejnymi literami alfabetu w krótkich filmikach eksperci Fundacji rozwijają...

Matura 2025 – zmiany w egzaminie. Sprawdź, co czeka maturzystów!

Nadchodząca matura 2025 przynosi wiele nowości. Sprawdź, jak te zmiany wpłyną na przyszłych maturzystów. Rok 2025 przynosi istotne zmiany dla uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego....

Ustawa Kamilka: Co się zmienia i jakie pytania rodzi nowe prawo ochrony dzieci?

Wprowadzenie tzw. "Ustawy Kamilka" to odpowiedź na tragedię, która poruszyła całą Polskę. Co dokładnie się zmienia? Jakie obowiązki mają teraz placówki edukacyjne i osoby...

Ogólnopolska Młodzieżowa Akademia Medialna już za półmetkiem. Finałowe zjazdy już w 2025 roku

Za nami już trzy spośród pięciu zaplanowanych zjazdów Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej za nami. Inauguracyjny odbył się w grudniu 2023 roku w Racławicach. Dwa...

Kolejna debata BACG. Sztuczna inteligencja- szanse, zagrożenia, wyzwania

Czy sztuczna inteligencja (AI) stanowi większą szansę czy zagrożenie dla naszej przyszłości? To pytanie, które zadajemy sobie przynajmniej od 2-3 lat. Bez względu na...

„Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”. Polecamy!

"Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu" to publikacja będąca częścią realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół UPJPII programu „Z kobietami – patriotkami”...

III zjazd Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej

W weekend 26-27 października br w warszawskim Hotelu Mercure odbył się III zjazd Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej. To projekt służący poprawie zarządzania w organizacjach...