Nowe media dla młodych – szanse i wyzwania – tytuł kolejnego panelu dyskusyjnego w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Nowych Mediów oraz pytanie, które zadaje wielu z nas. Nie da się ukryć, że tematyka jest bardzo aktualna i zachęca młode umysły do rozważań.
W dyskusji głos zabrało eksperckie grono prelegentów. Oto oni: dr Karol Gac, Marta Tenerowicz, Michał Drewnicki, Monika Sońta oraz moderator – Piotr Wasilewski. Bez wątpienia osoby te wyróżniają się ogromnym doświadczeniem zawodowym w sferze współczesnych mediów.
Podczas rozmowy pochylono się nad znaczeniem pojęcia nowych mediów dziś i ich wpływem na codzienność zarówno młodych ludzi, jak i dorosłych. Zastanowiono się nad konsekwencjami nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych i ich oddziaływania na zdrowie psychiczne oraz relacje z najbliższymi.
Psycholog, Marika Sońta zwróciła szczególną uwagę na fakt, iż uzależnienie od nowych mediów wykazuje podobne objawy do uzależnień związanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Natomiast doktor Karol Gac uzupełnił, iż uzależnienie to samotność, zatracanie relacji międzyludzkich i krzywdzenie najbliższych.
Każdy z prelegentów zwrócił szczególną uwagę na fakt, iż świat mediów społecznościowych jest nienaturalnie wyidealizowany. Nie wspomina on o zagrożeniach płynących z nowych mediów, a bez wątpienia powinien być to temat poddany szerszej dyskusji opinii publicznej
Eksperci doszli do wniosku, iż w dzisiejszym świecie, wiek osób korzystających z nowych mediów nie ma większego znaczenia, gdyż pokolenia nawzajem uczą się swoich umiejętności, mają podobne szanse i zbliżone zagrożenia na nich czyhają. Z jednej strony świat Internetu otwiera przed nami wiele drzwi, lecz musimy być niezwykle uważni i pilnować siebie, aby nie zatracić się w wirtualnej rzeczywistości.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.