Wszyscy tracimy wzrok. Pandemia krótkowzroczności niebawem dotknie każdego

Od pewnego czasu okuliści obserwują niepokojące zjawisko, które nasiliło się wraz z pojawieniem pandemii koronawirusa – wady wzroku są coraz powszechniejsze. Ilość dzieci dotkniętych krótkowzrocznością zaskakuje i przeraża. Dlaczego tak się dzieje, jak rozpoznać pierwsze symptomy i w jaki sposób z tym walczyć?

 

Widzimy problem od kilku lat

Nadchodzące problemy diagnozowano już kilka lat temu. W 2016 roku naukowcy z australijskiej organizacji Brien Holden Vision Institute, University of New South Wales Australia i Singapore Eye Research Institute wydali publikację, w której przewidywali, że w stosunku do roku 2000, w 2050 pięciokrotnie (!) wzrośnie liczba osób cierpiących na krótkowzroczność wysoką, czyli osiągającą kilka lub kilkanaście dioptrii.

Jako powody tego stanu rzeczy wskazywali zbyt małą ilość czasu spędzanego na dworze w stosunku do ogromu czasu w pracy, czyli zazwyczaj przed ekranem. Dochodzą do tego czynniki środowiskowe, jak odżywianie czy ogólna zmiana trybu życia.

 

Pandemia dorzuciła swoje trzy grosze

Pojawienie się na świecie wirusa COVID-19 jedynie przyspieszyło postępowanie problemu, gdyż rzeczywistość izolacji zmusiła nas do niezdrowego dla oczu trybu życia. Największym winowajcą jest tu praca i nauka zdalna oraz ograniczone możliwości wychodzenia z domu. Jak donosi Państwowy Instytut Badawczy NASK w raporcie „Nastolatki 3.0”, uczniowie i studenci w 2020 roku wpatrywali się w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę. Liczone są tu i zdalne lekcje, i aktywności prywatne, jednak wciąż czas spędzany online przez młodych rośnie. Już co trzeci nastolatek (33,6%) przejawia symptomy tzw. problematycznego użytkowania Internetu. Jest to problem sam w sobie, jednak mocno koreluje również z globalnym problemem pogarszaniu się wzroku.

W 2021 roku w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii przebadano ponad 800 uczniów lubelskich szkół pod kątem wad wzroku. Aż 40% dzieci objętych programem wymaga klinicznej konsultacji i leczenia. To dwukrotnie więcej, niż spodziewali się badacze – co tylko potwierdza, jak ten problem szybko i niekontrolowanie postępuje. Dotyczy on w szczególności osób mieszkających w dużych aglomeracjach, z mniejszym kontaktem z naturą i otwartą przestrzenią.

Upowszechnianie się krótkowzroczności dostrzegają również politycy. W zeszłym roku minister zdrowia zapowiedział, że zostaną podjęte kroki w celu niwelowania konsekwencji pandemii pod kątem wad wzroku. Czym jest jednak ta wada wzroku?

 

Czym jest krótkowzroczność?

Cytując portal zdrowie.wprost.pl, “krótkowzroczność to refrakcyjna wada wzroku, w której promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką zamiast na siatkówce, w efekcie czego obraz daleko położonych obiektów powstający na siatkówce jest nieostry. W praktyce oznacza to niewyraźne, zamglone postrzeganie obiektów znajdujących się w dalszej odległości.”

Wada ta wymaga korygowania wzroku, lecz może być także początkiem bardziej niebezpiecznych schorzeń – odwarstwienia siatkówki, makulopatii, a nawet ślepoty. Ryzyko wzrasta wraz z postępowaniem wady wzroku. Z tego powodu nie powinno ignorować się nawet drobnych problemów ze wzrokiem, bo podjęcie kroków na początkowym etapie może zatrzymać proces pogłębiania się krótkowzroczności.

 

Jak rozpoznać, jak walczyć?

Wśród objawów wad wzroku wyróżnić należy zaburzenia w widzeniu, częste mrużenie oczu, bóle głowy, pieczenie i pocieranie oczu, pogorszenie widzenia w ciemności, przybliżanie przedmiotów będących w oddaleniu.

Każdy z nas, szczególnie jeśli widzi u siebie powyższe symptomy, powinien wprowadzić do swojego życia zdrowe dla oczu nawyki. Przede wszystkim, należy zwiększyć liczbę godzin spędzanych na świeżym powietrzu. Okuliści wskazują, że powinien być on dłuższy niż ten przed ekranem – myślę, że jest to prawie awykonalne przy nauce czy pracy zdalnej, jednak niewątpliwie dobrze jest go zaplanować tak dużo, jak tylko się da – poczynając od określonego czasu każdego dnia (np. minimum godzina).

Dieta również wpływa na nasze oczy. Należy pamiętać o spożywaniu zielonych warzyw liściastych, takich jak natka pietruszki, szpinak, jarmuż, brokuły, cukinia. Zawierają one korzystną dla siatkówki luteinę. Z kolei przydatne witaminy i karotenoidy zawierają żółte i czerwone warzywa i owoce, takie jak marchew, ziemniaki, kukurydza, papryka.

Higiena pracy przy komputerze to kolejny krok absolutnie niezbędny do zadbania o prawidłowe widzenie. Powinno zachować się minimum 70 cm odległości od monitora, nawilżać oczy kroplami, robić sobie regularne przerwy (np. co 30 min.), przebywać w pomieszczeniu z odpowiednio rozproszonym światłem. Ponadto należy badać się u okulisty, by z odpowiednim wyprzedzeniem dowiedzieć się o potencjalnej wadzie.

 

Dlaczego powinieneś się tym przejąć

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Pozwala nam patrzeć na piękno tego świata, które dostrzegamy w naturze, sztuce, naszych bliskich. Nie powinniśmy bagatelizować zagrożeń, jakie dzisiejszy świat niesie dla naszych oczu. Z tego względu zachęcam wszystkich dzisiaj do długiego spaceru – koniecznie bez smartfona.

 

 

źródła:
https://pulsmedycyny.pl/alarmujace-dane-fala-krotkowzrocznosci-wsrod-najmlodszych-uczniow-1135415,
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/138007,grozi-nam-epidemia-krotkowzrocznosci,
https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10568254/epidemiakrotkowzrocznosci-wsrod-dzieci-i-mlodziezy.html,
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok,
https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/4294,Raport-Nastolatki-30-mlodziez-spedza-coraz-wiecej-godzin-w-internecie.html.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Mieszkania dla absolwentów w Białymstoku – przyszłość czy ślepa uliczka?

Nowy program "Mieszkanie dla absolwenta" w Białymstoku oferuje młodym ludziom tanie lokum na start. Czy to sposób na zatrzymanie talentów w mieście? Białystok wprowadza...

Edukacja medialna czyli Alfabet Nowych Mediów na kanale DEM TV

Alfabet Nowych Mediów to kolejny edukacyjny cykl realizowany przez Fundację Edukacji i Mediów (FEiM). Pod kolejnymi literami alfabetu w krótkich filmikach eksperci Fundacji rozwijają...

Matura 2025 – zmiany w egzaminie. Sprawdź, co czeka maturzystów!

Nadchodząca matura 2025 przynosi wiele nowości. Sprawdź, jak te zmiany wpłyną na przyszłych maturzystów. Rok 2025 przynosi istotne zmiany dla uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego....

Ustawa Kamilka: Co się zmienia i jakie pytania rodzi nowe prawo ochrony dzieci?

Wprowadzenie tzw. "Ustawy Kamilka" to odpowiedź na tragedię, która poruszyła całą Polskę. Co dokładnie się zmienia? Jakie obowiązki mają teraz placówki edukacyjne i osoby...

Ogólnopolska Młodzieżowa Akademia Medialna już za półmetkiem. Finałowe zjazdy już w 2025 roku

Za nami już trzy spośród pięciu zaplanowanych zjazdów Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej za nami. Inauguracyjny odbył się w grudniu 2023 roku w Racławicach. Dwa...

Kolejna debata BACG. Sztuczna inteligencja- szanse, zagrożenia, wyzwania

Czy sztuczna inteligencja (AI) stanowi większą szansę czy zagrożenie dla naszej przyszłości? To pytanie, które zadajemy sobie przynajmniej od 2-3 lat. Bez względu na...

„Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”. Polecamy!

"Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu" to publikacja będąca częścią realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół UPJPII programu „Z kobietami – patriotkami”...

III zjazd Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej

W weekend 26-27 października br w warszawskim Hotelu Mercure odbył się III zjazd Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej. To projekt służący poprawie zarządzania w organizacjach...