Jedną z wielkich różnic między polskim i amerykańskim systemem edukacji są koszty. Wszyscy znamy wątki z kina zza oceanu w których posłanie dziecka na studia wiąże się albo z oszczędzaniem od jego narodzin, albo z kredytem na 40 lat. W porównaniu z amerykańskim, nasz system edukacji wydaje się bajkowy – najlepsze placówki są państwowe a studia na nich bezpłatne (w systemie dziennym).
Mimo wszystko nie każdy młody Polak, nawet przy najlepszych ocenach, może liczyć na wsparcie rodziców i rodziny. Żeby wyrównać szanse i przeciwdziałać wykluczeniu zdolnych, ale niezamożnych studentów lub tych, którzy z powodów losowych znaleźli się w ciężkiej sytuacji, od wielu lat polscy studenci mogą liczyć na wsparcie państwa.. Co ciekawe – wiedza wśród samych studentów nt. dostępności tego rodzaju kredytem jest niewielka, zainteresowanie niezbyt wysokie a sam kredyt…ma najkorzystniejsze warunki na rynku (oprocentowanie w 2021 roku t 0,156%) dzięki dopłatom z Funduszu Kredytów Studenckich finansowanym z budżetu państwa
Dla kogo?
O kredyt studencki mogą ubiegać się studenci na studiach licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich maksymalnie do 30 roku życia. W przypadku studiów doktoranckich granica wieku jest większa o 5 lat, więc o kredyt studencki mogą ubiegać się jedynie doktoranci do 35 roku życia.
Kolejnym kryterium jest dochód na członka rodziny. Jego wysokość nie jest stała – co roku kwota jest aktualizowana i ogłaszana przez Ministra Edukacji i Nauki. W roku akademickim 2021/2022 kryterium dochodowe jest ustalone w wysokości 3000 złotych netto na każdego członka rodziny.
Kolejnym warunkiem, który przysparza najwięcej problemów,jest wymóg poręczenia – jest to forma zabezpieczenia dla banku w przypadku, gdyby kredytobiorca (student) nie był w stanie spłacić zobowiązania. Ten warunek nie powinien dziwić, w końcu kredyt jest udzielany osobie o niskim (lub żadnym) dochodzie, która często nie pracuje. Wbrew pozorom brak poręczyciela wśród bliskich i rodziny nie musi stać na przeszkodzie w uzyskaniu finansowania, ponieważ poręczenia może udzielić Bank Gospodarstwa Krajowego (w części lub całości) adodatkowo mieszkańcy wsi mogą starać się o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Osoba starająca się o kredyt studencki nie musi posiadać zatrudnienia ani być studentem studiów dziennych – kredyty sąteż przyznawane studentom zaocznym i wieczorowym.
Aktualnie wniosek można składać w następujących instytucjach:
Ile i na ile?
Kredyt może zostać przyznany maksymalnie na 6 lat i jest wypłacany w transzach. Student ma do wyboru, czy chce miesięcznie otrzymywać 400, 600, 800 czy 1000 złotych. Co ważne, środki są wypłacane tylko w okresie roku akademickiego – finansowania nie przyznaje się przez okres wakacji. Maksymalne wsparcie, jakie można otrzymać to zatem 60 000 zł ( 6 miesięcy po 1 000zł). Oczywiście w każdym momencie i w zależności od potrzeb można zmienić wnioskowaną kwotę na mniejszą lub większą. O kredyt można też starać się w trakcie trwania roku akademickiego, nie ma określonych terminów na składanie wniosku. To szczególnie ważne dla tych osób, których sytuacja finansowa uległa nagłemu pogorszeniu. Dodatkowo – środki przyznane w ramach kredytu studenckiego nie podlegają weryfikacji na jaki cel zostały wydane. Student może nimi dysponować wg własnego uznania.
Spłata kredytu
Najlepszą stroną kredytu jest możliwość…jego umorzenia nawet do 50%. Jeśli student kończąc naukę klasyfikuje się w grupie 10% najlepszych wyników (na podstawie średniej) – może liczyć na umorzenie sporej części kredytu. To powinno motywować młodych ludzi do inwestowania w naukę – w tym przypadku to bardzo się opłaca. Dla pozostałych warunki spłaty pozostają również bardzo korzystne. Spłata rozpoczyna się 2 lata po zakończeniu studiów – wszystko po to, aby absolwent mógł znaleźć stabilną pracę oraz zaplanować przyszły budżet z uwzględnieniem zobowiązania. Okres spłaty wynosi dwukrotność pobierania środków, tzn. jeśli student otrzymywał transze łącznie przez okres 3 lat to na spłatę kredytu będzie mieć 6 lat. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie koszty odsetek, miesięczna rata kredytu będzie w wysokości ok. połowy miesięcznie otrzymywanej transzy. W przypadku trudnej sytuacji lub problemów ze spłatą można składać wniosek o odroczenie spłaty lub częściowe umorzenie.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy stać Cię na studia lub brak środków to jedyna przeszkoda w rozpoczęciu nauki – nie wahaj się. Inwestycja w edukację i w siebie to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć.
Aktualizacje informacji odnośnie kredytów studenckich znajdują się na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/kredyty-studenckie
/KK/