W 2021 roku młodzi Polacy opuszczali dom rodzinny mając średnio 29 lat, czyli o rok później niż w 2020 roku – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Najpóźniej wyprowadzają się Portugalczycy, a najwcześniej – Szwedzi.
Analizując dane statystyczne wyraźnie widać pewną prawidłowość. Okazuje się, że w większości krajów Europy Zachodniej i Skandynawii młodzi ludzie opuszczają dom rodzinny mając dwadzieścia kilka lat. Z kolei w krajach Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej średnia oscyluje wokół trzydziestki.
Eksperci wskazują, że istnieje zależność między stopniem rozwoju i zamożności danego kraju, a szybszym usamodzielnianiem się młodych ludzi. Trudno się dziwić. Młodzi ludzie, podejmując decyzję o wyprowadzce przede wszystkim zwracają uwagę na swoją sytuację finansową. Wpływ tę decyzję mają też m.in. nieustannie rosnące ceny na rynku nieruchomości. Przykładowo młodzi Polacy na zakwaterowanie wydają niemal 40 proc. swojego budżetu, zaś w krajach bogatszych, młodych dużo szybciej stać na samodzielne mieszkanie i mają ułatwiony start w dorosłość. Wydaje się jednak, że swój wpływ mają tu także czynniki kulturowe.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że w porównaniu z 2020 rokiem, młodzi ludzie wyprowadzali się później. Na pierwszym miejscu w rankingu pod względem długości mieszkania w domu rodzinnym znajduje się Portugalia. Portugalczycy opuszczają dom rodzinny mając średnio 33,6 lat. Na drugim miejscu jest Chorwacja, czyli zeszłoroczny lider rankingu. Chorwaci wyprowadzają się mając średnio 33,3 lata (rok wcześniej 32,4).
Na końcu zestawienia znajdują się kraje Europy Zachodniej i Skandynawii. Na pierwszym miejscu jest Szwecja, gdzie już 19-latkowie wyprowadzają się od rodziców (rok wcześniej było to 17,5 lat). Przedostatnia jest Finlandia, gdzie średnio w wieku 21,2 lata wyprowadza się z rodzinnego domu, zaś podium zamyka Dania, w której średni wiek uniezależnienia się mieszkaniowo od rodziców to 21,3 lata.
Dane pokazują także, że w krajach Unii Europejskiej to mężczyźni opuszczają gospodarstwa domowe później niż kobiety. Mają oni średnio 27,4 lata, gdy kobiety mają 25,5 roku. Co ciekawe, ta tendencja występuje we wszystkich krajach.
Dr Karol Gac – dziennikarz, publicysta i komentator życia politycznego. Efekty jego pracy można znaleźć na portalu DoRzeczy.pl, którym kieruje i w tygodniku „Do Rzeczy”. Felietonista „Tygodnika Solidarność” oraz prowadzący poranek „Siódma 9” w rozgłośniach katolickich.