Język polski, matematyka oraz język nowożytny to pierwsze trzy obowiązkowe przedmioty, które zostały napisane w tym tygodniu przez około 339 tysięcy abiturientów.
Tym razem matury rozpoczęły się nieco później, bo we wtorek, a nie w poniedziałek jak wyglądało to dotychczas. Siódmego maja o godzinie dziewiątej odbył się pierwszy egzamin maturalny w formule 2023 oraz 2015. Jednak w tym artykule skupimy się nad nową formułą.
Czterogodzinny język polski był inauguracją tegorocznych matur. Do zdobycia było łącznie 60 punktów- 25 za pierwszą i drugą część egzaminu (język polski w użyciu oraz test historycznoliteracki) i 35 za wypowiedź argumentacyjną. Tegoroczna „rozprawka” przewidziała do wyboru jeden z dwóch tematów: „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” oraz „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”. Zdający w znacznej większości byli usatysfakcjonowani z tego, co napisali.
Drugi dzień matur był stresującym dla wielu z racji na egzamin z matematyki. Maksymalnie do zdobycia było 46 punktów, czyli aby zdać wystarczyło zaledwie 14 punktów. Znaczna część piszących deklaruje wyższy wynik, arkusz można ocenić jako prosty, lecz momentami podchwytliwy i nietypowy. W 31 zadaniach nie zabrakło ani jednego działu królowej nauk, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Egzamin trwał trzy godziny.
Trzeci dzień to faworyt wielu- język nowożytny. Nie jest niespodzianką, że największym zainteresowaniem cieszył się język angielski. Trwający dwie godziny egzamin nie przyniósł problemów, a przystępujący do egzaminu z uśmiechem na twarzy wychodzili z sal. Wielu z nich deklaruje zdobycie ponad 90%.
Mimo że pisemne podstawy to już przeszłość, to żeby zdać egzamin dojrzałości, potrzebne są jeszcze dwa egzaminy ustne (język polski i język obcy) oraz minimalnie jeden, a maksymalnie sześć tzw. rozszerzeń (wyjątkami są osoby ze zdanym egzaminem zawodowym dot. technikum)
Warto wspomnieć, że harmonogram tegorocznych przedmiotów na poziomie rozszerzonym jest zamieszczony we wielu miejscach, jak chociażby na stronie internetowej CKE. Pamiętajmy jednak o tym, że harmonogram egzaminów ustnych ustalają dyrektorzy szkół, więc te zamieszczone przez ludzi w sieci będą się różnić.
Nie pozostaje nam nic innego jak dalej życzyć połamania piór maturzystom na najbliższe dwa tygodnie.
Wojciech Piech
Fot: Youtube.com