Za nami pierwszy Ogólnopolski Kongres Nowych Mediów. Zobacz podsumowanie!

W miniony weekend, 24 i 25 września, odbył się pierwszy w historii Ogólnopolski Kongres Nowych Mediów organizowany przez Fundację Edukacji i Mediów. Do Krakowa zjechały się młode osoby z całej Polski, aby zdobywać wiedzę z zakresu współczesnych środków masowego przekazu, a także dzielić się własnymi doświadczeniami.

Czym są nowe media dla młodych ludzi i czym mogą stać się w przyszłości? W jaki sposób rozgraniczać swoją prywatność, a czym dzielić się z internautami? Jak być naturalnym w social mediach? W obszarze takich zagadnień dyskutowali uczestnicy Kongresu z inspirującymi gośćmi – influencerami, twórcami internetowymi i ekspertami od mediów społecznościowych.

Uczestnicy brali udział nie tylko w licznych panelach dyskusyjnych, ale także warsztatach i zajęciach praktycznych. Według Karoliny Wieczerzak, uczestniczki wydarzenia, było to dużą wartością. – Bardzo ważne było to, że wiedza była przekazywana na różne sposoby. Wykłady, panele, debaty czy warsztaty – wszystko po to, aby przybliżyć nam pojęcie nowych mediów i obszarów z nimi związanymi – mówi.

W pierwszym dniu kongresu odbyły się panele dyskusyjne na temat szans i wyzwań nowych mediów oraz kierunku ich rozwoju. Zaproszonymi gośćmi byli m.in. Marcin Gomułka, który wraz z żoną jest współautorem profilu na Instagramie początekwieczności.pl, dr Karol Gac – redaktor naczelny portalu DoRzeczy.pl, Mariusz Bartkowicz – prezes Radia Kraków, a także dr Krzysztof Tenerowicz, Marika Sońta, Marta Tenerowicz oraz Michał Drewnicki.

OKNM był dla mnie szansą na poszerzenie mojej wiedzy na temat nowych mediów. Dał mi skuteczne narzędzia jak uprawiać dziś dziennikarstwo. Mogłem w tym czasie spotkać też ludzi, których znam jedynie z działalności w Internecie – podsumowuje Piotr Maciejewski.

Marcin Starzonek, także uczestnik, mówi z kolei, że: w OKNM najbardziej cenię to, że możemy spotkać się tutaj w naprawdę bardzo doświadczonym gronie wspieranym przez prawdziwych ekspertów. W moim przekonaniu to prawdziwa ogólnopolska platforma do wymiany doświadczeń medialnych.

Drugi dzień wydarzenia to spotkania z ekspertami od spraw wizerunku, a także osobistościami znanymi ze świata Internetu i social mediów. W pierwszym panelu dyskutowali tiktoker ks. Sebastian Picur, twórczyni profilu Trzymam Cię za Słowo – Anna Bonk, podinsp. Małgorzata Sokołowska – tiktokerka tworząca profil Z pamiętnika policjantki, prof. Klaudia Cymanow-Sosin – ekspertka od komunikacji społecznej i mediów oraz nauczycielka Aleksandra Pospieszałowska-Skuza – tiktokerka działająca w serwisie jako a_ps89.

Jak być sobą w massmediach? Jak docierać skutecznie do odbiorców? Jak chronić swój wizerunek i walczyć z hejtem? O tym rozmawiali zaproszeni goście z uczestnikami Kongresu.

Nowe media dla młodych to poszerzanie swoich horyzontów oraz niewątpliwa szansa, jak i wyzwanie w dobie dzisiejszego trudnego świata, w którym należy zachować zdrowy rozsądek w odbiorze informacji. W świecie nowych mediów łatwo stać się ofiarą hejtu czy mowy nienawiści. Warto pamiętać, że osoba hejtujaca gnębi innych często z niejasnych pobudek, gdy jest przepełniona strachem, gniewem i nienawiścią – ocenia uczestniczka Sara Rakocy.

Drugi panel w tym dniu dotyczył jakże aktualnego tematu: „Nowe media na wojnie o wolność”. Dyskutowali nad tym: Julia Molibog – analityk NASK, Wojciech Mucha – reporter i redaktor naczelny Gazety Krakowskiej, dr Krzysztof Tenerowicz – prezes Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego oraz Jadwiga Mizerska – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Krakowa.

Debatę opisuje uczestniczka kongresu Laura Furtak. – Panelem, który szczególnie zapadł mi w pamięć, była dyskusja skupiona przede wszystkim wokół obecnej sytuacji w Ukrainie oraz niepodważalnym wpływie działalności internetowej na przebieg konfliktu oraz jego postrzeganie na całym świecie. Merytorycznie przekazana wiedza o niebezpieczeństwach płynących z dezinformacji w mediach uwrażliwiła uczestników na krytyczną ocenę informacji pozyskiwanych w sieci – mówi.

Całość wydarzenia podsumowała prowadząca kongres Paula Jakubik. – Jestem zaszczycona, że mogłam współorganizować i prowadzić pierwszy w Polsce Ogólnopolski Kongres Nowych Mediów! Podczas tych dwóch dni zostały przekazane nam niezaprzeczalnie cenne rady i wskazówki od najpopularniejszych twórców oraz ekspertów w dziedzinie mediów społecznościowych – zauważa.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

#OKNM2022 został objęty patronatem medialnym Radia Kraków, TVP3 Kraków, Tygodnika „Do Rzeczy”, portalu dorzeczy.pl, portalu niezalezna.pl, „Gazety Polskiej”, portalu prostozmostu.net oraz serwisu portaldlamlodych.pl.

Źródło: materiały prasowe, fot.: facebook.com/oknm2022

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

Polak potrafi czyli Uniwersytet Jagielloński z sensacyjnym odkryciem!

Innowacyjna metoda rozpoznawania bakterii oraz grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych, opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest pierwszą na świecie pod względem szybkości. Wykorzystując...

Krakowski licealista rozchwytywany przez amerykańskie uczelnie

Michał Lipiec, uczeń krakowskiego V LO im. Witkowskiego w zeszłym roku zdobył trzy medale podczas międzynarodowych olimpiad. To jednak tylko ułamek jego sukcesów, które...

Bilety na mecze Polaków wyprzedane!

Po awansie Reprezentacji Polski na Euro 2024 byliśmy świadkami bardzo szybkiej sprzedaży biletów. Wielu fanów czuje się pokrzywdzonych. Polacy jako ostatni, po ekscytującej serii rzutów...

Kontrowersyjna koszulka reprezentacji Niemiec, koncern Adidas zabrał głos w tej sprawie!

Na koszulkach Reprezentacji Niemiec z numerem 44 zauważono podobieństwo do nazistowskiego symbolu SS. Adidas, UEFA i DFB nie widzieli nic niestosownego!  Mimo że do Euro...

(WIEM) Po co nam edukacja? Odpowiada dr hab. Klaudia Cymanow- Sosin

Czym jest edukacja, jakie są jej cele, jak budować relacje i skutecznie się komunikować. O tym wszystkim w ramach serii Warsztatów Innowacyjnej Edukacji Medialnej...

Studia za granicą. Jak się przygotować i jakie korzyści dają?

Marzysz o studiowaniu za granicą? Chcesz poszerzyć swoje horyzonty, nauczyć się nowego języka i zanurzyć się w innej kulturze? Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże...

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – porady dla młodych poszukujących pracy

Stoisz na progu dorosłości i właśnie wysłałeś swoje CV na wymarzoną pozycję. Gratulacje, to pierwszy krok do kariery marzeń! Ale co dalej? Rozmowa kwalifikacyjna...

Młodzi na rynku pracy – jakie wyzwania czekają pokolenie Z i Alfa

Wchodząc na rynek pracy, młodzi ludzie z pokoleń Z i Alfa stają przed wyzwaniami, które definiują ich drogę zawodową. W tym artykule przyglądamy się...