Zima, śnieg i oblodzone chodniki. Jak się chronić przed kontuzjami i bezpiecznie wstawać po upadku?

Ciężko powiedzieć, by śnieg w połowie grudnia zaskakiwał Polaków, ale ostatnie lata nieco odzwyczaiły nas od białego puchu. Dlatego też warto przypominać, że zimowa aura jest nie tylko piękna, ale i groźna.

Zimne powietrze stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych. Dlatego zawsze, gdy widzimy, że ktoś śpi na ławce lub w innym miejscu na świeżym powietrzu, alarmujmy odpowiednie służby. Sen w niskiej temperaturze może oznaczać bowiem śmierć.

Śnieg, błoto pośniegowe, marznący deszcz i lód mogą także stanowić wielkie niebezpieczeństwo podczas ruchu samochodowego. Zagrożenie zmniejsza zmiana opon na zimowe, co w Polsce nie jest obowiązkowe, ale i tak warto o tym pamiętać. Na szczęście zdecydowana większość kierowców bierze sobie sezonowe zmiany opon do serca. Równie ważna jest jednak rozwaga, przestrzeganie przepisów i dostosowywanie prędkości do warunków panujących na jezdni.

Na tym jednak lista zimowych zagrożeń się nie kończy. Najzimniejszy czas w trakcie całego roku to bowiem także okres uprawiania wymagających dla organizmu sportów. Urazu nabawić możemy się jednak nawet idąc chodnikiem. Co nam grozi?

Eksperci zwracają uwagę, że lista możliwych kontuzji jest bardzo długa. Najmniejszy problem stanowi stłuczenie. W jego wyniku powstaje bolesny siniak. Niekiedy jednak upadek może spowodować powstanie krwiaka. Wtedy warto chłodzić bolące miejsce oraz udać się do lekarza, by upewnić się, że ślad nie jest efektem poważniejszego problemu.

Ortopedę musimy odwiedzić także w sytuacji zwichnięcia. Zimowe warunki często powodują tego typu uraz stawu skokowego. Ból jest jednak tak silny, że nikogo do wizyty u specjalisty przekonywać nie trzeba.

Inny rodzaj kontuzji to skręcenie. Tutaj także należy odwiedzić lekarza, gdyż część tego typu urazów może wymagać fachowej pomocy.

Często problemem zdrowotnym po upadku na śniegu lub lodzie są także złamania. Dotyczą zarówno rąk jak i nóg, ale złamać można wszystko. Tutaj wizyta u lekarza jest konieczna i pilna. Należy bowiem pamiętać, że problemy ortopedyczne to tylko część zagrożenia. Niektóre urazy mogą bowiem doprowadzić do groźnych zakrzepów, dlatego lekarze często przepisują pacjentom środki przeciwzakrzepowe. O ile bowiem złamana noga (jak i każdy inny uraz ortopedyczny) często wymagać może operacji, to raczej nie spowoduje naszej śmierci. Tymczasem zakrzepy powodują takie zagrożenie.

Czy jednak możemy uchronić się przed typowymi zimowymi problemami? Lekarze zwracają uwagę na zalety ogólnej kondycji. Im bardziej jesteśmy sprawni, tym silniej jesteśmy chronieni przez własne mięśnie. Szybciej także wracamy do zdrowia i pełnej sprawności.

Eksperci podkreślają także, że nie należy bronić się przed upadkiem, ale w takiej sytuacji zachować się mądrze. Gdy więc upadamy na ręce, zadbajmy, by były lekko ugięte. Ręce wyprostowane zwiększają szanse na groźny uraz.

Ponadto po upadku nie podnośmy się natychmiastowo. Dajmy naszemu organizmowi i mózgowi szansę na odebranie przeanalizowanie wszystkich bodźców. Sprawdźmy czy odnieśliśmy obrażenia. Następnie, jeśli to możliwe, wstańmy. Należy jednak czynić to powoli, najlepiej przekręcając się na bok, a następnie podpierając się na rękach wstawać z siadu klęczącego.

Na podobne, ale także inne kontuzje narażeni są narciarze oraz fani pozostałych sportów zimowych. Tutaj często problemem są kolana narażone na duże przeciążenia. Zagrożone są ponadto więzadła łączące kości.

Źródło: rmf24.pl / własne

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zobacz także

Najnowsze

II zjazd Akademii Samorządu za nami!

Drugi zjazd Akademii Samorządu 2023/2024 zakończony. Po raz drugi słuchacze z całej Polski spotkali się  na projekcie organizowanym przez Centrum im. Władysława Grabskiego. Początki...

Polak potrafi czyli Uniwersytet Jagielloński z sensacyjnym odkryciem!

Innowacyjna metoda rozpoznawania bakterii oraz grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych, opracowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest pierwszą na świecie pod względem szybkości. Wykorzystując...

Krakowski licealista rozchwytywany przez amerykańskie uczelnie

Michał Lipiec, uczeń krakowskiego V LO im. Witkowskiego w zeszłym roku zdobył trzy medale podczas międzynarodowych olimpiad. To jednak tylko ułamek jego sukcesów, które...

Bilety na mecze Polaków wyprzedane!

Po awansie Reprezentacji Polski na Euro 2024 byliśmy świadkami bardzo szybkiej sprzedaży biletów. Wielu fanów czuje się pokrzywdzonych. Polacy jako ostatni, po ekscytującej serii rzutów...

Kontrowersyjna koszulka reprezentacji Niemiec, koncern Adidas zabrał głos w tej sprawie!

Na koszulkach Reprezentacji Niemiec z numerem 44 zauważono podobieństwo do nazistowskiego symbolu SS. Adidas, UEFA i DFB nie widzieli nic niestosownego!  Mimo że do Euro...

(WIEM) Po co nam edukacja? Odpowiada dr hab. Klaudia Cymanow- Sosin

Czym jest edukacja, jakie są jej cele, jak budować relacje i skutecznie się komunikować. O tym wszystkim w ramach serii Warsztatów Innowacyjnej Edukacji Medialnej...

Studia za granicą. Jak się przygotować i jakie korzyści dają?

Marzysz o studiowaniu za granicą? Chcesz poszerzyć swoje horyzonty, nauczyć się nowego języka i zanurzyć się w innej kulturze? Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże...

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – porady dla młodych poszukujących pracy

Stoisz na progu dorosłości i właśnie wysłałeś swoje CV na wymarzoną pozycję. Gratulacje, to pierwszy krok do kariery marzeń! Ale co dalej? Rozmowa kwalifikacyjna...